Alınan bilgiye göre, taşımalı eğitim kapsamında ildeki çeşitli okullarda öğrenim gören öğrencilere öğlen arası pilav, etli patates yemeği ve yoğurt verildi

Bir süre sonra öğrencilerin bazılarında mide bulantısı ve kusma şikayeti ortaya çıktı. Bunun üzerine 145 öğrenci Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Acil Servisine müracaat etti.

Tetkiklerin ardından bazı öğrenciler tedavi altına alındı. Yoğun başvuru üzerine bütün sağlık ve idari personel hastaneye çağrıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdülsettar Bayram ile gazetecilere açıklamada bulunan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Açıkgöz, hastaneye başvuran öğrencilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığını belirtti.

12'Sİ MÜŞAHEDE ALTINDA

Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu ise hastaneye başvuran öğrencilerden 12'sinin müşahede altında tutulduğunu söyledi.

Yoğun başvurunun ardından ilgili tüm uzman hekim ve sağlık personelinin hastaneye çağrılarak öğrencilerin tedavilerinin hızlı bir şekilde planlandığını anlatan Azizoğlu, "Öğrencilerimiz bir taraftan tedavi altına alınırken, hasta yakınları da bilgilendirilerek gerekli koordinasyon sağlanmıştır. İl dışında herhangi bir sevk yapılmamış olup, hayati tehlikesi bulunan çocuğumuz bulunmamaktadır. Muhtemelen yedikleri öğle yemeğinden kaynaklandığı düşünülen besin zehirlenmesi ön tanısı ile tedavileri yapılan çocuklarımız taburcu edilmiştir" dedi.

TAHKİKAT BAŞLATILDI

Gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanede tedavi altına alınan öğrencilerin genelinin taşımalı eğitim veren okullardaki öğrenciler olduğuna işaret eden Azizoğlu, "Toplamda 4 bin öğrencimize yemek verilen ilimizde 6 farklı okuldaki bin 99 öğrenci aynı yemekten yemiştir. Gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanemize başvuran öğrenci sayımız 145 olup, bunlardan 12'si müşahede altında tutulmaktadır. Konuyla ilgili adli ve idari tahkikat başlatılmıştır" diye konuştu.