Barzani 6 yıl sonra geliyor

Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin lideri, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun davetine olumlu yanıt verdi.

Haberler - NTV Haber 28.04.2010 - 19:22

Barzani 6 yıl sonra geliyor

Ankara, 6 yıllık bir aradan sonra, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin lideri Mesud Barzani'yi ağırlamaya hazırlanıyor.

Dün Erbil'e giden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafında kendisine iletilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun davet mektubunu, Barzani’nin olumlu karşıladığı belirtildi.

Davutoğlu ziyaretle ilgili, “Geçen senenin 30 Ekim'inde Erbil'e bir ziyaretim olmuştu. Orada da, kendisini en kısa zamanda 'ye beklediğimizi ifade etmiştim. Uygun bir vakitte kendileri Türkiye'yi ziyaret edecekler. İstişareler bağlamında biz buna önem veriyoruz. Etnik ve mezhebi kökenleri ne olursa olsun bütün grupları, Irak'ı barışçıl bir şekilde inşa etmesini istiyoruz” dedi.

"Ankara'ya gelecek her kardeşimiz, bizim için aziz bir dosttur ve misafirimizdir" diyen Davutoğlu, Bölgesel Kürt Yönetimi’yle görüşmeleri daha yakın bir istişare içinde sürdürmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Mesut Barzani, en son 2004 yılının Ekim ayında, Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin lideri sıfatıyla Ankara'ya gelmiş, Başbakan Tayyip Erdoğan ve o günlerde Dışişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Abdullah Gül'le görüşmüştü.

İlişkilerde, Barzani’nin terör örgütü PKK ve Kerkük konusundaki yaklaşımı nedeniyle kriz yaşanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...