Kuzey Irak Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani, uzun süredir beklenen Türkiye ziyaretini gerçekleştiriyor. Mesut Barzani ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu, yaptıkları ikili görüşmeden sonra kameraların karşısına geçerek soruları yanıtladı.

Davutoğlu, K. Irak yönetimiyle ortak bir enerji ve ticaret stratejisi geliştirileceğini belirterek, "THY'nin Erbil seferlerine başlamasını planlıyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı'nın Ortak bir enerji, ticaret ve ulaştırma stratejisi geliştirileceğini belirten Davutoğlu, THY'nın Erbil seferlerini en kısa zamanda başlatılması için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Davutoğlu, Ziraat Bankası ve İş Bankası gibi Türk bankalarının Erbil'de şube açmasını da planladıklarını ifade ederek, "Aydınlar, öğrenciler, eğitim kurumlarımız arasında öyle bir yakın ilişki olsun ki, ortak kardeşliğe dayalı yeni bir tarih bilincine, yeni bir gelecek vizyonuna sahip bir geçlik yetişsin istiyoruz" dedi.

PKK'ya yönelik mesajları da vardı:

"Kardeşliğimize fitne tohumunu eken terör faaliyetleridir. Terörün olduğu yerde barış olmaz, bu konuda işbirliği bekliyoruz. Tüm Iraklılar kardeşimiz. Bağdat-İstanbul hattında barış içinde bir dünya kuracağız."

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan'ın Irak'ı ziyaret edeceğini de açıkladı:

"Bölgeye ziyaretlerimiz doğal, tarihi ziyaret olarak bile adlandırılmamalı. Bağdat'ta hükümet kurulunca sayın Başbakan Irak'ın her şehrine gidecek. Erbil başta olmak üzere ziyaretlerimiz artacak."

ORTADOĞU YENİDEN KURULUYOR

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Tabii ki sınırlarımıza saygı göstereceğiz, tabii ki uluslararası hukukun gereği olan tüm unsurları hayata geçireceğiz, ama bileceğiz ki ortak geleceğimizi bütün bu kardeş topluluklar birlikte inşa edecek" diye konuştu.

Bu çerçevede ziyaretin önemli olduğunu belirten Davutoğlu, "Öyle bir dönemde yapılmaktadır ki, Orta Doğu yeniden kuruluyor. Kardeş, dost Irak yeniden yapılanıyor. Biz bu Orta Doğu ve Irak'ın yeniden kuruluş süreçlerinin barışa ve istikrara yönelik ortak bir gelecek inşa etmesini istiyoruz" diye konuştu.

Yeniden kuruluş döneminde Türkiye ile Irak'ın ilişkilerinin büyük önem taşıdığını ifade eden Davutoğlu, geçen yıl Irak'ta imzalanan anlaşmaların bunun bir işareti olduğunu söyledi. Davutoğlu, "Biz, bir Türkiye-Irak eksenini istikrarlı ve müreffeh bir Orta Doğu için önemli ve kalıcı bir ana unsur olarak görüyoruz. Irak'taki en önemli unsurlardan gördüğümüz Irak Kürt bölgesel yönetimi ve Irak'taki Kürt kardeşlerimizi de bu ittifakın ana unsurları olarak görüyoruz" dedi.

IRAK SEÇİMLERİ HALKIN İRADESİNİ YANSITTI
Görüşmede, seçim sonrası hükümet kurma çalışmalarındaki son durumu gözden geçirdiklerini kaydeden Davutoğlu, Irak seçimlerinin Irak halkının iradesini yansıttığını, sonuçların Irak Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanmasından da memnuniyet duyduklarını belirtti. Davutoğlu, "Irak halkının siyasi iradesini yansıtan bir hükümetin oluşması için Iraklı kardeşlerimizin siyasi basiret içinde davranacaklarına inanıyoruz. Türkiye her zaman bu konuda Iraklı kardeşlerinin yanında olacaktır" diye konuştu.

Mesut Barzani ise Ankara'da gördüğü karşılamadan memnundu. Barzani, sözlerine "Bize gösterilen sıcak karşılamaya çok teşekkür ederiz, dostlarla birlikteyiz" diyerek başladı.

AÇILIM POLİTİKASINI TAKDİR ETTİ
Barzani, şöyle devam etti;

"Davutoğlu'nun Erbil ziyareti ilişkileri doğru noktaya götürdü. Türkiye Irak için Batı'ya açılan köprü ülkedir. Açılım politikası için sayın Başbakan'a takdirlerimi sunuyorum. Ziyaretim ilişkimizi daha da geliştirmektedir."

Kuzey Irak lideri Barzani, Davutoğlu'nun PKK mesajlarına hemen yanıt verdi:

"Sivil halka yönelik saldırıdan çok üzgünüz, biz şiddetin devam etmesinden yana değiliz. Konu hakkında bütün çabayı göstereceğiz. Kerkük'te referandumu öngören madde uygulanmalı."

Barzani, Irak'ta kurulacak hükümet konusunda ise kendilerinin hükümet kurma çalışmalarında takınacağı tavrın "yapıcı" ve "tüm tarafları içerecek şekilde" olacağını söyledi.

Basın toplantısında bir gazeteciden sürpriz bir soru geldi. Gazeteci, basın toplantısı yapılan salonda neden Irak bayrağı olmadığını sordu.

Soruya Davutoğlu, "Salonda bayrak olmamasının özel bir anlamı yok, Irak'tan gelen herkes Irak vatandaşıdır ve Irak'ın bayrağı olur" yanıtını verdi. Barzani ise "Bayrak olmadığına dikkat bile etmedim" dedi.

METE ÇUBUKÇU: BAŞKAN BARZANİ'NİN TEYİDİDİR
NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu, Yazı İşleri programında Barzani'nin Türkiye ziyaretini değerlendirdi.

Bölgeyi en iyi bilen gazetecilerden Çubukçu'nun yorumu şöyle:

"Barzani'nin gelmesi Türkiye-Kuzey Irak ilişkilerinin ulaştığı zirve denilebilir. Ankara'nın tercihi, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni çok fazla kaale almamaktan yanaydı ancak özellikle Murat Özçelik ve Ahmet Davutoğlu'nun çabalarıyla K.Irak yönetimi de görüldü.

Bir anlamda meşrulaştırmak veya kabul etmek de diyebiliriz. Bu ziyaret veya davet, Barzani'nin bir şekilde bölgesel Kürt yönetiminin başkanı olduğunun teyididir. Çünkü, o tarafta uzun yıllardır davet beklentisi vardı. Davetle iki üç yıldır devam eden ılımlı hava en üst seviyeye ulaştı. Geçtiğimiz yıl orada konsolosluk açıldı, konsolos atandı. Son yıllardaki en önemli adımlardan biridir."