Baş üstünde serum, bir yatakta 4 bebek

Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde adım atacak yer yok, bir yatakta 4 hasta bebek tedavi ediliyor. Bazı aileler bebeklerini evlerinden getirdikleri beşikte uyutuyor.

23.12.2010 - 12:27

Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde kış mevsiminin gelmesiyle daha önce görülmemiş hasta yoğunluğu yaşanıyor.


Her yıl ortalama 55 bin yeni bebeğin dünyaya geldiği Şanlıurfa'da 229 yatak kapasiteli Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde adım atacak yer kalmadı.

Bir kişilik yatakta 4 hasta bebeğin tedavi edildiği hastanede, yoğunluktan birçok bebek ve çocuk yerlere serilen yataklarda tedavi bekliyor. Çocuklarının başında refakatçi olarak kalan bazı anneler, ağlayan çocuklarını serum torbalarını başlarının üzerinde taşıyor.

Genellikle üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı hastaların başvurduğu hastanede, yer sıkıntısı yüzünden farklı hastalıklarla sahip çocuklar aynı yatakta tedavi edilmeye çalışıyor. Hastaneye bronşit şikayetiyle gelen bir çocuk, diğer gün ishal olabiliyor.

Bazı aileler bebeklerini evlerinden getirdikleri beşikte uyuturken, refkatçiler geceleri sandalyelerde nöbetleşe uyuyarak dinleniyor.

Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 26 doktor ve 130 hemşire ile yılda ortalama 400 bin hastaya sağlık hizmeti veriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...