Başarı var, sponsor yok!

Katıldığı festivallerde büyük başarı kazanan Boğaziçi Caz Korosu, 2011 Dünya Koro Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı ama koronun katılması için bir sponsora ihtiyacı var.

Haberler 09.06.2011 - 15:31

Başarı var, sponsor yok!

Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü bünyesinde 1994 yılında kurulmuş olan Caz Korosu, standart caz parçalarının koral aranjmanlarını seslendirmek ve çok sesli müziği tanıtmak amacıyla yola koyuldu. İlk konserini 1995 yılında vermiş olan koro, 2001 yılından itibaren a cappella (eşliksiz) düzenlemeler söylemeye başlamış ve bu konuda bir ilk olma özelliğini kazanmıştır. Boğaziçi Üniversitesi'nde verdiği konserlerde ve gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çıktığı turnelerde büyük beğeni toplayan BÜMK Caz Korosu, 2008 yılında 15. Uluslararası İstanbul Caz Festivali Genç Caz Değerlendirme Konseri'nde 1. olup, festivalde sahne almaya hak kazanmıştır.

Yine 2008 yılında Akbank 18. Caz Festivali ve 2009 yılında Eskişehir Amatör Caz Müzisyenleri Festivali'nde sahne almıştır.

Koro ayrıca, 2008 yılında Avusturya'nın Graz kentinde her sene düzenlenmekte olan ''Vokal Total'' isimli dünya çapındaki en prestijli a cappella yarışmasının sekizincisinde, hem pop hem caz kategorisinde 'Silver Diplom' ödülüne layık görülmüştür.

2008 ve 2009 yıllarında, Sertab Erener'le de özel konserler vermiş ve pek çok televizyon programında yer almıştır.

2010 kadrosu ile yine İKSV Genç Caz’da birinci olarak 17. Uluslararasi Istanbul Caz Festivali'nde sahne alma şansını yakalamıştır.

Son yıllardaki başarılarıyla yurt içi ve yurt dışında adından sıkça söz ettiren ve 'nin adını uluslararası arenada büyük bir gururla taşıyan Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü Caz Korosu, her iki yılda bir dünyanın çeşitli büyük kentlerinde gerçekleştirilen çok önemli bir olimpiyata kabul almış, 15-26 Temmuz 2010 tarihleri arasında Çin'de düzenlenen ve yaklasik 90 ülkeden 400'ün üzerinde koro ve 40000'e yakın bir katılımcı sayısıyla gerçekleşen, uluslararası alandaki en büyük çaplı ve en prestijli koral müzik etkinliği olarak gösterilen koro olimpiyatları "WORLD CHOIR GAMES - Shaoxing 2010"da, çağdaş müzik kategorisinde 'dünya ikincisi', oda korosu ve caz kategorilerinde ise 'dünya üçüncüsü' ünvanlarını almaya hak kazanarak üç 'altın diploma' ile Türkiye'ye dönmüştür.

Her sene farklı ve yeni bir kadro ve proje ile ilklere imza atmaya devam eden BÜMK Caz Korosu, bu sene ise gospel ve latin ağırlıklı bir repertuvar üzerinde çalışan yaklaşık 40 kişilik 2011 kadrosuyla şubattan bu yana Türkiye’nin dört bir yanında 25 konser vermiş, her noktada yoğun ilgiyle karşılaşarak, buluştuğu onbinlerce dinleyicisinden aldığı çok olumlu ve coşkulu tepkilerle İstanbul’a dönmüştür.

Bu yıl da 2011 kadrosuyla geleneği bozmayarak 18. Uluslararası İstanbul Caz Festivali Genç Caz Değerlendirme Konseri’nde 1. olmuş, festivalde sahne alma hakkını elde etmiştir. Festival dahilindeki bu konserin tarihi 2 Temmuz 2011 olarak planlanmıştır.

Koro son olarak Temmuz 2011’de Avusturya’nın Graz kentinde düzenlenecek olan Dünya Koro Şampiyonası’na kabul almış ve bu yarışma için hazırlık sürecine girmiştir. Geçtiğimiz yaz Çin’de de olduğu gibi, uluslararası platformlara çoğunlukla Türkiye’den eserler taşımayı esas alan BÜMK Caz Korosu, katılmakı için bir sponsora ihtiyacı var.

Sayfa Yükleniyor...