Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’un bazı ilçelerinde düzenlenen mitinglerde konuşma yaptı.

Davutoğlu, özetle şu ifadeleri kullandı:

“Bizler halkla buluşurken, onlar perde gerisinden kumpaslarla, tuzaklarla bizi engellemeye çalışıyorlar. Bakıyorsunuz MHP, CHP, HDP perde gerisinden temaslar halinde. HDP diyor ki 'CHP ile koalisyon yapabilirim'.

Yine 'MHP gelse de çözüm süreci devam eder' diyor. CHP, HDP'ye pas atıyor. 'Diyanet'i kaldıracağım' diyor, HDP 'Biz de kaldıracağız' diyor. Bunların arkasında da paralel çete, bunları organize ederek intikam peşinde. 

Öyle bir tablo var ki, artık hepsi beraber. Pensilvanya'ya vuruyorsun ses CHP'den çıkıyor. CHP'ye vuruyorsun HDP'den çıkıyor. HDP'ye vuruyorsun MHP'den çıkıyor. Hepsi bir cephe olmuş, AK Parti'nin karşısında yürüyüşümüzü durdurmak istiyor. Üç legal parti bir yerde, onları destekleyen üç tane de paralel yapı. Pensilvanya, Kandil ve DHKP/C.

Biri çıkmış diyor ki 'Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır'. Bu gafile, cahile bir tarih dersi verecek miyiz? Buna, 'Selahaddin Eyyubi'nin ismini izzet ve onurla koruyan Türkiye'dir' diyecek miyiz? Yüksekova'da, Hakkari'de Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nı açtık. Bunlar ders alsınlar diye. Hemen dedi ki 'Keşke kurdeleyi keserken ben de olsaydım'. Şimdi buradan diyorum ki keşke o zaman 99 kez havalimanı yapılırken saldıran teröristlere karşı da durabilseydin. Durdular mı? Şimdi tehdit etmeye kalkıyorlar. 7 Haziran'da eğer barajı geçemezlerse kan kusturacaklarmış. Biz bu topraklarda bir daha kan ve gözyaşı değil, barış, huzur, adalet ve kalkınma göreceğiz inşallah.

Kılıçdaroğlu da mega proje hevesine girdi, bir proje açıkladı 2035 yılına. Biz '2035 yılı' demiyoruz. 2019 yılına kadar 4 yıl içinde dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'da inşa ediyoruz. 150 milyon kişi kapasiteli. Yine inşallah bu sene içerisinde dünyanın en uzun kuleli asma köprüsünü, 3. köprüyü inşa ediyoruz. Önümüzdeki 4-5 yıl içinde kademeli şeklide dünyanın en uzun ve üç katlı tünelini İstanbul'da, Boğaziçi'nde inşa ediyoruz. Marmaray'ı inşa ettik, Avrasya Tüneli'ni gelecek sene bitiriyoruz.
HDP'nin eş başkanı çıkıyor 'Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır' diyor. Bunlara bir ders verecek miyiz? Sonra da 'Türkiye partisiyiz' diyor Kürtlerin temsilini hedeflediklerini söylüyor.

'7 Haziran'da barajı geçmezsek kan kusturacaklar' diyorlar. Bu şiddet tellallarına bir ders verecek miyiz? 'Bu ülkede Türkler, Kürtler, Sünniler, Aleviler kardeştir, kardeş kalacak' diyecek miyiz?

Bayırbucak Türkmenleri yardıma ihtiyaç hissettiklerinde, önümüze dosyalar geldiğinde, doğru, talimat verdik. 'Gidin Bayırbucak Türkmenlerini, Hac yolunu bekleyen o yiğitleri yalnız bırakmayın' dedik ve yardım ettik. Şimdi birileri bu devletin bütün mahremiyetini yok ederek, casusluk faaliyetiyle bunlar üzerinden Türkiye'yi şikayet ediyorlar."