AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Alman vakıflarının PKK’ya ve CHP’li belediyelere yardım ettiği yolundaki açıklamalarını ileri taşıdı. AKP’nin ağır toplarından Tanrıverdi Vatan gazetesine gündeme ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

İçişleri Bakanlığı bir taraf olarak değil, belediyelerin işleyişi bakımından kendi denetimleri sonucu operasyon yapılması gereken yerde operasyon, uyarılması gereken yerde uyarısını yapmakta. Yani burada parti farkı gözetmeksizin, kim suçlu bulunmuşsa, o belediyelerde operasyonlarını gerçekleştirmekte. Burada AK Parti’li de, CHP’li de, MHP’li de, BDP’li de var. Yani denetimler sonucu suçlu bulunan belediye hangisi ise orada operasyon yapmakta. Kesinlikle bir parti ayrımı söz konusu değil.

VERİLERE GÖRE
Vakıflarla ilgili elbette Sayın Başbakanımız elindeki bilgilere ve verilere göre bu açıklamayı yapmıştır. Bu bilgi ve veriler olmadan böyle bir açıklama yapması söz konusu olmaz. Açıklama kredi kuruluşlarıyla ilgili değil tabii. Tamamen bu vakıflarla ilgili, yabancı vakıfların desteklediğine ilişkin bir açıklama. Kredi kuruluşlarından birçok belediye, uluslar arası kredi kuruluşlarından yararlanmıştır. Kimi çevre, kimi finansal destek açısından yararlanmıştır. Ama buradaki konu oradaki vakıfların desteklemesidir ki, bu biraz siyasal ve ideolojik destekleme anlamını taşımaktadır.

BİLEMEYİZ
Tabii ana muhalefet temsilcilerinin açıklamaları var. Kimi bu konuda sayın Başbakan hakkında ve aleyhinde dava açacağını beyan etmekte, kimileri farklı ifadelerde bulunmaktadır. Başbakanımız yurt dışında. Döndüğünde herhalde bunun bir açıklamasını kamuoyuna yapar. Büyükşehir belediyesi mi ilçe belediyesi mi şimdi biz vasıflandırmayalım. Sayın Başbakanımız bu konuda elindeki bilgiyi ve belgelere dayalı bir açıklama yaptığı için ve kendisi de bazı ipuçlarını verdi. Dolayısıyla o açıklamayı da kendisi yapacaktır. Başbakanın açıklamasından sonra Sayın Kılıçdaroğlu artık kapısının önüne mi kor, arkasına mı kor bilmeyiz. Çünkü sayın Kılıçdaroğlu’nun bugüne kadar bugün söylediğini yarın farklı bir şekide değerlendirdiğini biliyoruz.

DİĞER ÜLKE VAKIFLARI
Şu an gündemde olan Alman vakıfları. Şimdi tabii diğer ülkelerdeki kimi vakıflarla temasta olanlar da herhalde bu hadise çözüldükten sonra ortaya çıkar.