Başbakan Binali Yıldırım 3. köprüde

Başbakan Binali Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde incelemelerde bulundu. Yıldırım,  darbe girişiminin ekonomiye etkisiyle ilgili bir soruya, "Ekonomi, bankacılık sistemi tıkır tıkır işliyor" yanıtını verdi.

Haberler - NTV Haber 06.08.2016 - 18:48 | Son Güncelleme : 06.08.2016 - 21:12

Başbakan Binali Yıldırım 3. köprüde

Başbakan Yıldırım, 26 Ağustos'ta kullanıma açılacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'de inceleme yaptı. 

Yıldırım, köprüyü geçtikten sonra açıklamalarda bulundu. Başbakan Binalı Yıldırım, köprünün 26 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla açılacağını kaydetti. Köprünün özelliklerinden bahseden Yıldırım, "Muazzam bir eser. Bu sadece bir köprü değil, 4 gidiş 4 de geliş olmak üzere toplam 8 şerit ortasında da demir yolu var. Toplam 10 şeridi bulan genişlikte. Diğer köprülere göre dizaynı farklı. Hibrit bir proje. Kuleler dikey değil 'A' şeklinde. Dolayısıyla köprünün bir çok özellikleri, ilkleri var. Toplam 217 kilometre otoyol var. Bu proje esas itibariyle Kuzey Çevre Otoyolu demek daha doğru" dedi.

"TIKIR TIKIR BÜTÜN SİSTEM ÇALIŞTI"

Darbe girişiminin ekonomiye etkisinin sorulması üzerine Yıldırım, "Ekonomimiz dimdik ayakta. Darbe sadece ekonomimizde şöyle bir etki yaptı; Rusya ile uçak krizi olduğu zaman ekonomik göstergelerde ne kadar değişim olduysa bu hain darbe teşebbüsünden sonra da o kadar değişim oldu. Dolayısıyla Türk ekonomisi, bankacılık sistemi, bu çok büyük bir hainlik, çok büyük bir olay, hiç tınmadı bile, tıkır tıkır bütün sistem çalıştı" diye konuştu.

"ELİMİZDE LİSTE VAR"

FETÖ/PDY operasyonlarının iş dünyasında tedirginlik yarattığı yönündeki bir soru üzerine Başbakan Yıldırım, "Bu terör örgütleriyle alış veriş, bunlarla destek olan, bunlarla iç içe girip bunların suçlarına ortak olan kim varsa biz bunları biliyoruz. Bunların sayısı da fazla değil. İşini namusuyla yapan, bu karışık işlere bulaşmayan esnafımızın, işadamımızın, tüccarımızın endişelenmesine gerek yok. Biz bir sürek avına çıkmadık. Biz canımızı yakan FETÖ terör örgütünün mensuplarıyla ilgileniyoruz. Diğer vatandaşlarımızın endişe etmesine gerek yok" şeklinde konuştu. Yıldırım, "Burada kimler var; asker içinde asker elbisesi giymiş teröristler var, polis içinde hainler var, bürokrasi içinde yargı içinde bunlar tek tek belli. İş aleminde de var. Onlarla ilgili bir tereddütümüz yok. Bunların terör örgütüne finans sağlamak için ne kadar yanlış ne kadar karışık işler içine girdiğini biliyoruz. Elimizde liste var. Bu terör örgütünün finans ayağını oluşturan iş alemindeki temsilcileri belli. Bunlara yoğunlaşılacak. İş aleminin tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok" ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım makam aracının direksiyonunda
Başbakan Binali Yıldırım makam aracının direksiyonunda

BAŞBAKAN YILDIRIM, YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NDE ARAÇ KULLANDI

Başbakan Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu'nu kullanarak, köprünün Anadolu Yakası'ndaki ayağına geldi. Yıldırım ve beraberindekiler, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ortasına kadar ilerledi.

Burada makam aracından inen Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal'dan köprü hakkında bilgi aldı.

Yıldırım, daha sonra makam aracının direksiyonuna geçerek köprünün devamını aracıyla katetti.

26 AĞUSTOS 2016'DA AÇILACAK

Avrupa yakasında Sarıyer'in Garipçe mahallesi ile Anadolu yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtlerini birbirine bağlayanolan Yavuz Sultan Köprüsü üzerinden hızlı tren de geçecek.

Trafiği rahatlatması beklenen köprü 26 Ağustos 2016'da resmen kullanıma açılacak.

Sayfa Yükleniyor...