Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu.

Başbakan Yıldırım, eğitim bütçesinin 14 yıl içinde 10 kat artırıldığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

"2003'te milli savunma liste başında yer alıyordu şimdi milli eğitim bütçesi listenin başında yer alıyor. Bu demektir ki geleceğe yatırım tanka, topa, tüfeğe yatırımdan çok daha öncelikli, çok daha önemli. Taşa, toprağa yapılan yatırımdan çok daha önemli. Çünkü inşaat yaparsınız, bina yaparsınız, fabrika yaparsınız bunların bir ömrü var, 50 sene bilemedin 100 sene. Ama eğitime yapılacak yatırım nesilden nesle devam edecek. Eğitim olmayınca hiçbir şey olmaz. Kavgalar, gürültüler, terör, huzursuzlukların kaynağında eğitim yetersizliği var. İnsanların zehirli fikirlerle maalesef yönlendirilmesi var. 15 Temmuz'da yaşadığımız FETÖ küresel terör tehdidi, alçak darbe girişiminin arkasında da bu var.''

FETÖ'nün insanların duygularını, düşüncelerini, kutsallarını istismar ederek, insanlığın başına bela olacak bir terör örgütü olduğunu belirten Yıldırım, "Yıllar sürdü bu, birden bire olmadı. Peki nasıl bu hale geldi? Çünkü ortak değerlerimizi kullandılar. Ne var, 'işte iyilik yapıyoruz, yoksullara yardım ediyoruz himmet topluyoruz. Afrika'da orada, burada, memleketin değişik köşelerinde ihtiyaç sahiplerine yardım ediyoruz' diye insanların hassas olduğu bu yardımseverlik duygularını sömürerek maalesef işin sonunda amacın bu olmadığını, amacın hak etmeden, ter dökmeden, milletten destek istemeden, milletin silahıyla, uçağıyla, topuyla, tankıyla, helikopteriyle yine milletin evlatlarının üzerine kurşun yağdırarak devleti ele geçirmeye çalıştılar. Bunu yaşadık" dedi.

''ŞAKA MI?' DİYE SORDUM''

"O gece (15 Temmuz darbe girişimi gecesi) olay olduğu anda, İstanbul'da eve yeni gelmiştim. 'Şaka mı?' diye sordum" ifadesini kullanan Başbakan Yıldırım, torununun telaşla "Dede, bu askerler bizim değil mi? Neden insanları öldürüyorlar" diye sorduğunu anlattı.

Yıldırım, "11 yaşındaki bir çocuğun muhakemesi maalesef bu alçak terör örgütünün asker üniforması giymiş o alçaklarda bile yok" değerlendirmesinde bulundu.

''MESELE MEMLEKET MESELESİ''

Binali Yıldırım, milletin varını yoğunu vererek, ülke dosta düşmana karşı güçlü, tehditlere karşı hazır olsun diye aldığı silahın, uçağın onursuz ve acımasız şekilde milletin üzerine sürüldüğünü, milletin de gereğini yaptığını belirterek, "15 Temmuz'da da bu millet kalbindeki, gönlündeki, düşüncesini, fikrini, siyasetini, görüşünü bir kenara bırakarak ay yıldızlı bayrağı alarak sokağa düştü, meydanlara toplandı. Çünkü mesele memleket meselesidir, siyasetin önemi yok. Memleket meselesi konu olunca her şey teferruat olur. Bir kez daha bu büyük millet, Türk milleti ne kadar asil olduğunu, ne kadar bağımsızlığına düşkün olduğunu, büyük Atatürk'ün, 'Bağımsızlık benim karekterim' dediği bu millet kendine yakışanı yaptı, bu alçaklara unutamayacakları bir ders verdi" diye konuştu.

''HACİVAT VE KARAGÖZ GİBİ BUNLARI OYNATIYOR''

Bölücü terör örgütleriyle mücadelenin devam edeceğini belirten Yıldırım, şu açıklamalarda bulundu:

"Biliyorsunuz 1980'li yıllardan beri mücadele ettiğimiz bir bölücü terör örgütü. Onlar erken zamanda silahı eline aldılar, meydana çıktılar. Bu ülkenin enerjisini tüketiyorlar ama FETÖ terör örgütü birikimini yaptı yaptı yaptı sinsice, kendini gizleyerek, 40 yıl çalıştı bekledi ve bir gün ansınız çıktı. Bölücü terör örgütleri ve ülkemizin başını ağrıtan tüm şer odaklarıyla mücadeleye devam edeceğiz ama biliyoruz ki bunların aklı kendi aklı değil bir başka akıl var. O akıl karşımıza çıkmıyor. O akıl arka planda Hacivat ve Karagöz gibi bunları oynatıyor. Bölücü terör örgütüyle, FETÖ terör örgütü 15 Temmuz'dan önce bir araya geldi. Ve bu darbeyi planladılar, görev bölümü yaptılar. Darbenin başarıyla sonuçlanacağı konusunda zerre tereddütleri yoktu, kaleyi içeriden fethettiklerini düşünüyorlardı ama evdeki hesap çarşıya uymadı."

"HUDUTLARIMIZI GARANTİ ALTINA ALDIK"

Başbakan Yıldırım, İzmir’in Kiraz ilçesinde düzenlenen "İzmir Kiraz Tarım Hayvancılık Buluşması"nda da bir konuşma yaptı.

Yıldırım konuşmasında, "Biz, 'Suriye bize ne' diyemeyiz, 'Irak bize ne' diyemeyiz. Suriye'yle 911 kilometre hududumuz var. Irak'la 350 kilometre hududumuz var. Biz bu terörle mücadeleyi yaparken oradan çeşitli PKK, YPG, DEAŞ terör örgütleri maalesef öyle böyle giriş yapıyorlar ve içerde canımızı yakıyorlar. Onun için ne yaptık, Fırat Kalkanı'yla oradaki hudutlarımızı garanti altına aldık. Ayrıca güneyde yaşayan Antep'te, Urfa'da, Kilis'te o civarda yaşayan vatandaşlarımızın da can ve mal güvenliği önemli dedik ve orada da Fırat Kalkanı'yla bölgeyi DEAŞ, YPG gibi terör örgütlerinden temizliyoruz" ifadelerini kullandı.