Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Diyarbakır 5. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasının büyük bölümünde çözüm sürecine dair mesajlar vardı. Sürecin mutlaka başarıya ulaştırılacağını belirten Davutoğlu, Kürtçe öğrenmek istediğini de söyledi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

''Diyarbakır'ın sokaklarında da birlikte yürüyeceğiz. Milletimizin eşit fertleri olarak Diyarbakır'da da Ortadoğu'da da dünyanın her yerinde de omuz omuza yürüyeceğiz. Ertuğrul Gazi'nin torunları, Selahaddin Eyyübi'nin torunları ayağa kalkacak, fitneye karşı ayağa kalkacak. Çatışmak isteyenlere karşı inadına barış, kardeşlik, yeni Türkiye, yeni Ortadoğu, yeni dünya diyecek.

Eğer bir yerde bir camiye saldırı olmuşsa, o camide yan yana duran kardeşlerimizi görürsünüz. Bu kardeşlik ebediyete kadar sürecek, işte bunun için 'Çözüm süreci' diyoruz. Çözüm süreci herhangi bir konjonktürel çaba değildir, çözüm süreci bir seçim kazanmak ya da kaybetmemek
için açılan bir yol değildir. Çözüm süreci bu tarihdaşlığın, vatandaşlıkla buluştuğu kaderdaşlığın tesis edildiği bir süreçtir.

Çözüm süreci her ne suretle olursa olsun mutlaka başarıya ulaşacak, mutlaka analar arasındaki ebedi kardeşlik kaim kılınacak. Gençler, Diyarbakır sokaklarındaki gençler, Cizre'de, Van sokaklarındaki gençler, Edirne'de, Konya'daki gençler dağlarda karşı karşıya değil barış sofralarında bir arada olacaklar. Hiçbir şekilde onları karşı karşıya getirtmeyeceğiz.

Sadece bir tarafla değil bütün bir milletin malı olan Çözüm Süreci ile ilgili olarak bütün taraflarla görüşüyoruz. Bir kez daha söylüyorum: Çözüm Süreci milletin malıdır, milletin istikbalidir, milletin geleceğidir. Bütün vatandaşlarımızın istikbali olan Çözüm Süreci'ne sahip çkacağız.

Biraz vakit bulsam güzel Kürtçemizi de güzel Türkçemiz kadar öğrenmek istiyorum. Diyarbakırlı korumam Mehmet Çiftçi. Canım ona emanet. Canımız Diyarbakır'a emanet.''

''BİRİLERİ TÜRKİYE'Yİ SURİYE'YE, IRAK'A ÇEVİRMEK İSTEYEBİLİR''

Diyarbakır'ın ardından AK Parti Batman İl Kongresi'nde konuşan Davutoğlu, ''Birileri, Türkiye'yi Suriye'ye, Irak'a çevirmek isteyebilir. Birileri, Türkiye içinde fitneyi körükleyerek, bizi bir kaosa sürüklemek isteyebilir. Gezi provokasyonları gibi, 17-25 Aralık gibi, 6-7 Ekim gibi... Tüm bu provokasyonların karşısında dimdik duracak olan irade, bugün Batman'da gördüğümüz iradedir, kardeşlik iradesidir. Bu baş bu gövdedeyken, bu yürek bu bedendeyken Allah şahittir ki bir gün dahi Kürt, Türk ayrımı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Alevi, Sünni ayrımı yapılmasına izin vermeyeceğiz'' dedi.