Başbakan Davutoğlu'dan Cizre açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cizre'deki olayları değerlendirdi. İlçeye yürüyen HDP heyetini eleştirdi.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 10.09.2015 - 23:11

Başbakan Davutoğlu'dan Cizre açıklaması

A Haber yayınına katılan Davutoğlu, HDP heyetinin Cizre'ye girmek istemesiyle ilgili ise, "Şu anda hangi heyet olursa olsun AK Parti'den de heyet gitse, oradaki kamu düzeni bağlamında alınan tedbirlere uymak zorunda" diye konuştu.

Davutoğlu, "Cizre'ye yürümek kolay. Peki aynı şekilde Kandil'e yürüyüp de 'durdurun bu terörü' diye yürüme cesaretini niye göstermiyorlar? Tek bir sivil kayıp olmayan Cizre'de sanki büyük bir kayıp varmış gibi yansıtıyorlar da kızının yanında şehit edilen polisimizin kızının çektiği travmayı ya da Dağlıca şehitlerinin olduğu yerlerde 'barış istiyoruz' diye niye seslenmiyorlar?" dedi.

Davutoğlu, "Peki girmekte ısrar ederlerse?" sorusuna, "Kamu düzeni dedik mi herkes uyacak. Çok açık ve net söylüyorum, herkes uyacak. Bu ilelebet böyle devam edecek değil tabii ki. Silahlar teslim edilir ki birçok silah yakalandı, mayınlar temizlenir, hendekler kapatılır, Cizre ahalisi ki Cizre kadim bir şehirdir ve önemli bir şehirdir, Cizre ahalisinin her mahalleye, sokağa rahatlıkla girip çıkabileceği şartlar oluşur, o zaman bütün bu alınan tedbirlere ihtiyaç kalmaz" yanıtnı verdi.

Sokağa çıkma yasağının daha uzun bir süre devamı mı öngörülüyor?" sorusu üzerine Davutoğlu, "Ne zaman bitmesi gerekiyorsa o zaman bitecek ama bu arada fırınlar çalışıyor, evlere gerekli gıda tedarik ediliyor. Sokağa çıkma yasağı, halka ıstırap vermek için değil. Sokağa çıkma yasağının sebebi, teröristle halkın karışması suretiyle herhangi bir sivil kayba sebebiyet verilmemesi" şeklinde konuştu.

"BURASI SURİYE DEĞİL"

Başbakan Ahmet Davutoğlu "Burası Suriye değil, öyle kafasına göre herkes kanton falan ilan edemez. Demokratik hukuk devletinde yönetim sisteminin ne olduğu, nasıl yürüyeceği belli" dedi.

''KAPSAMLI BİR HAREKAT İHTİYAÇ OLURSA DA BAŞLAR''

Kuzey Irak'a kara operasyonuna ilişkin de konuşan Başbakan, ''Gerektiğinde giriliyor ama kapsamlı bir kara operasyonu başlamış değil. Gerektiğinde silahlı güçlerimiz, özel birliklerimiz girerek, geri çıkıyorlar. 2008'de olduğu gibi kapsamlı bir harekat ihtiyaç olursa da başlar'' ifadesini kullandı.

''İMRALI İLE GÖRÜŞMEMİZİ GEREKTİREN BİR DURUM YOK''

''İmralı ile görüşmemizi gerektiren bir durum yoktur'' diyen Davutoğlu, ''İmralı ile geçmişte yapılan görüşmelerin ana odağı silahsızlanmaydı. Silahsızlanmayı, silahların 'yi terki... 2013'te bu çerçevede yapılan görüşmelerdi. Şu anda böyle bir irade, böyle bir yaklaşım, böyle bir perspektif oluşmadan görüşmenin bir anlamı yok'' şeklinde konuştu. 

"TEYİT EDİLDİĞİ ANDA KALKTIM VE ÇIKTIM"

Başbakan'a Dağlıca saldırısından geç haberi olduğu ve bu nedenle Konya'da -Hollanda milli maçını izlediği iddiaları da soruldu. Başbakan, "Ne şehit haberini almışken maç izlememiz, ne de operasyondan bihaber olmamız düşünülebilir" diyerek şunları ifade etti:

“Bu olayın olduğu gün operasyonlar sürüyor, ben bunu biliyorum nerede ne olduğuna dair rapor her sabah bana gelir. Ama bu operasyonlarda bir şehit haberi olup olmadığı ancak olduğu zaman ortaya çıkan bir durum. Ben Konya'da bu maça giderken; ki daha önce Letonya maçını iptal ettiğim için bir daha iptal ederek sanki 'de çok olağanüstü bir durum varmış görüntüsü olmaması açısından bu sefer gittik ve orada yaklaşık 20'ye yakın şehit ailesi ile maçı seyrettik. Bu maç herhangi bir maç da değil, milli maç...

Maçın ikinci yarısının ortalarına doğru İçişleri Bakanımız Hakkari'de bazı gelişmeler var dedi, teyit edin ve bana bildirin dedim. O sırada ben stattan kalmış olsam ne oldu da Başbakan stattan ayrıldı diye başka bir spekülasyon... Teyit edildiği anda kalktım ve çıktım... Burada ne benim şehit haberleri gelmişken zevk alacağımız düşünülemez ne de operasyondan bi haber olmamız."

Sayfa Yükleniyor...