İlişkili Haberler

AK Parti, genel seçimlerde yaklaşık yüzde 49 oy olarak tek başına iktidar olmayı garantiledi.

Seçim sonuçlarını Konya'daki evinden takip eden AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, ilk açıklamasını yaptı.

Mevlana Müzesi'ni ziyareti öncesi seçim otobüsü üzerinden yaptığı konuşmada Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bu zafer milletimizindir. En zor günlerde yanımızda olduğunuz için Allah sizden razı olsun. Bugün milletimizin zafer günü. Bu zafere katkıda bulunan kardeşlerimizden Allah razı olsun. Daha nice yollara yürüyeceğiz. Allah utandırmasın, bugün zafer günü ama tevazu günü aynı zamanda. Bugün tek duamız Allah utandırmasın demek olacak." 

Davutoğlu ardından da Mevlana Meydanı'nda partilere seslendi:

"Bu gece sevgi tohumu ekme gecesidir. Biz erken sevinenlerden değiliz. Biz son anda hayır dileyenlerdeniz. Buradan 3 mesaj vermek istiyorum. Toros dağlarının eğilmesi o kadar mümkünse bizim de herhangi bir güç karşısında eğilmemiz o kadar mümkün. Her zaman dimdik olacağız. 

Ülkemizin her köşesindeki dava arkadaşlarıma, AK Parti'ye oy veren seçmenlere sesleniyorum.

Sizlerin 7 Haziran'da başınızı öne eğmenizi isteyenler oldu. Ama siz bir davaya gönül vermiştiniz, bir ülküye baş koymuştunuz. AK Parti seçmenleri her zaman vakurdur, ağırbaşlıdır, sakindir ve her zaman kararlıdır. Bugün her zamankinden daha fazla komşularınızla selamlaşacak, kardeşlerinizle kucaklaşacaksınız. Hiçbir provokasyona, hiçbir tahrike kapılmayacaksınız.

Bugün milletimiz mührü oy pusulasına vurdular, bütün dünya dinliyor. Zafer ancak Allah'ın nasip ettiği millete aittir. Bizde zafer sarhoşluğu yoktur. Sevginizi 78 milyona gösteriniz. Bugün rakip yok, hasım yok. Sadece sevgi erenleri var. 

İkinci mesajım; AK Parti'ye oy vermemiş olan ama ileride oy verebilecek vatandaşlarımıza. Bugün yenilen yok, kazanan var. Biz herkesin gönlüne girmeye geliyoruz. Bize oy versin vermesin yeni Türkiye'yi inşa etmeye geliyoruz. 

Üçüncü mesajım hemşehrilerimize... Konya, bu topraklardaki ilk başkentimiz. Aziz Konyalılar her zaman yanımızda oldunuz. Hiçbir zaman en zor günde dahi veise kapılmadınız, Allah sizden razı olsun. Allah devletimize milletimize zeval vermesin."

DAVUTOĞLU HAVALİMANINDA KONUŞTU

Seçim sonuçlarını memleketi Konya'da takip eden Davutoğlu, evinin önünde ve Mevlana Meydanı'nda hemşehrilerine yaptığı teşekkür konuşmalarının ardından Ankara'ya hareket etti. Esenboğa Havalimanı apronunda kendisini karşılayan partililere hitap eden Davutoğlu, "Bizi böyle aşkla beklediğiniz için Allah razı olsun. Saatlerdir soğukta bizimle kucaklaşmak için bekliyorsunuz. Allah sizden razı olsun. Allah bugünümüzü güzel hayırlara vesile kılsın. Demokrasi bayramımız mübarek olsun. Şimdi genel merkezde on binlerce kardeşimiz, gönüldaşımız bizi bekliyor. Hep beraber oraya gidelim, onlarla buluşalım. Zerre zerre, ırmak ırmak okyanuslara aşkla kavuşan sular gibi aziz olalım. Buyrun hep beraber genel merkeze hareket edelim" diye konuştu.

Davutoğlu, aprondaki konuşmasının ardından balkon konuşmasını yapmak üzere AK Parti Genel Merkezi'ne hareket etti.

"ELHAMDÜLİLLAH..."

Öncesinde ise Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Davutoğlu, partisinin tek başına olmasına ithafen "Elhamdülillah..." ifadesini kullandı.