İlişkili Haberler

İngiltere’ye resmi bir ziyarette bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu gazetecilerin sorularını cevapladı.

Davutoğlu, dün TBMM’de gerçekleştirilen Yüce Divan oylamasında bazı AK Parti milletvekillerinin aleyhte oy kullanmasıyla ilgili olarak “Aslında bu bizim yasal sürece saygı duyduğumuzu göstermektedir. Hiçbir milletvekilimize baskı ve yönlendirme olmamıştır” dedi.

Davutoğlu, herkesin hukuki sonuca saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, Genel Kurul'da yapılan Yüce Divan görüşmesinde oy kullanmak üzere vekaletini verdiğini belirterek, "İngiltere ziyaretimle Genel Kurul oylaması arasında bağ kurmak herhangi bir şekilde anlam taşıyan bir husus değil" ifadesini kullandı.

İngiltere’de yaptığı temaslara da değinen Davutoğlu, “Son derece olumlu görüşmeler gerçekleştirdik. Avrupa Birliği ile Suriye başta olmak üzere uluslararası sorunları ele aldık” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu şöyle konuştu:

"Genel Kurul'da arkadaşlarımız, kendi iradeleriyle bir sonuca ulaştılar. Bu sonucun ortaya çıkardığı net tablo şudur, 17-25 Aralık komplolarının, daha sonraki 19 Ocak'ta MİT tırlarına yapılan ve hatta daha önce 7 Şubat'ta MİT Müsteşarımıza yapılan süreçlerin bütünü, bu kararla birlikte bir darbe teşebbüsü olarak tescil edilmiştir.

AK Parti içindeki farklı kanaatler, yani oylama esnasında ortaya çıkan tutum konusunda, aslında bu bizim yasal sürece saygı gösterdiğimizi ortaya koyan bir tutumdur. Hiçbir milletvekilimize herhangi bir şekilde yönlendirme, baskı olmamıştır, olması gereken de budur. Eğer muhalefet blok olarak oy vermişse bu şu anlama gelir, ya bir grup kararı var ki bu yasal değildir ya da bir baskı var ki bu da bu sürecin ruhuna, özüne aykırıdır."