Başbakan Erdoğan Aliyev ile görüştü

Başbakan Erdoğan, Türk-Ermenistan yakınlaşması nedeniyle ilişkilerin gerginleştiği bir dönemde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'le görüştü.

NTV Haber 13.05.2009 - 01:39

Başbakan Erdoğan Aliyev ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasındaki ikili görüşme sona erdi.


Zağulba Sarayı'ndaki görüşme, yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü. Görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere geçildi. İki lider heyetler arası görüşme başlangıcında kısa birer açıklama yaptı.

Aliyev, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığını belirterek, ''Türkiye ile Azerbaycan ilişkileri yüksek seviyededir'' dedi.

Başbakan Erdoğan da görüşmede, iki ülke ilişkilerinin değerlendirildiğini anlattı. İlişkilerin her geçen gün daha ileri gittiğini vurgulayan Erdoğan, ''Görüşmemizde, bu ilişkilerimizin her geçen gün daha ileriye gittiğini gördük. Bunu yeniden teyit ettik, tescil ettik. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte, bundan sonra çok daha farklı bir şekilde gelişecektir. Bölgesel sorunları da değerlendirme imkanımız oldu. Özellikle bölgede enerji konusundaki, Türkiye-Azerbaycan arasındaki ilişkileri değerlendirme imkanımız oldu.

Bunlarla birlikte, Türkiye-Azerbaycan arasında 'tek millet iki devlet' anlayışının geleceğe taşınmasına yönelik bizim birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı, sağdan soldan gelebilecek herhangi bir bize ait olmayan düşünce bozamaz. Bu tür fitne odaklarına, fesat odaklarına hiçbir zaman fırsat veremeyiz, vermemeliyiz. Bu konudaki düşüncelerimizi paylaşmanın mutluluğu içerisinde olduk. İnanıyorum ki bütün bakan arkadaşlarımla beraber, bu adımları karşılıklı atarak, bu çalışmaları daha da hızlandırarak, bu adımları atacağız'' dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...