Başbakan Erdoğan Brüksel'de

5 yıl aradan sonra Brüksel'i ziyaret eden Başbakan Erdoğan, kendisini bekleyen Türklere seslendi ve Suriye'deki vahşet görüntüleriyle ilgili konuştu.

21.01.2014 - 01:10

Başbakan Erdoğan Brüksel'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'de.

Kendisini karşılayan Türklere seslenen Başbakan, Suriye'de çekilen fotoğraflarla ilgili tepkisini ortaya koydu.

"On binlerce insanın nasıl vahşice öldürüldüğünü tüm dünya gördü" diyen Erdoğan, "150 bin kişinin ölmesine seyrici mi kalacağız?" diye sordu. Yaşanan vahşet karşısında tüm batı dünyasının sesini yükselmek zorunda olduğunu söyleyen Başbakan, yarın toplanacak Cenevre-2 Konferansı’nın bu adımların atılacağı yer olcağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, "Az önce dünya, birçok televizyon kanalından Suriye'deki vahşeti izledi. On binlerce insanın, şu ana kadar 150 bin insanın 7'den 70'e kadınıyla, erkeğiyle nasıl öldürüldüklerini izlediler. Yarın Cenevre-2 toplantısı var. Şimdi biz de Brüksel'den sesleniyoruz. Ey dünya, 150 bin insanın öldürüldüğü Suriye'ye karşı acaba sessiz mi kalacağız 'Cenevre-2 ses ver' demek zorundayız. 'Cenevre-2 Suriye'deki bu insanlık katliamına karşı ses ver' diyoruz. Zira ufacık yavruların nasıl öldürüldüğü bu fotoğraflarda gösteriliyor"  şeklinde konuştu.

5 YIL SONRA BRÜKSEL'DE
Öte yandan Brüksel ziyareti, Erdoğan'ın 5 yıl aradan sonra buraya yapacağı ilk ziyaret olmasının yanı sıra temaslar sırasında verilecek mesajların Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği açısından belirleyici niteliğe sahip olma potansiyeli taşıması açısından da önem taşıyor.

Başbakan Erdoğan bugünkü temasları çerçevesinde, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz'la hem ayrı ayrı hem de çalışma yemeği formatında dörtlü zirvede bir araya gelecek.

Dörtlü zirve, Brüksel'de çok rastlanan bir uygulama olmaması ve ziyarete verilen önemi yansıtan bir boyuta sahip olmasıyla dikkati çekiyor. Komisyonda yapılacak temaslara AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle ve AB Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht'ün de katılması öngörülüyor.

Erdoğan'ın AP temasları sırasında da sadece Schulz ile değil aynı zamanda AP'deki siyasi grupların liderleriyle ortak bir toplantıda bir araya gelmesi bekleniyor.

Başbakan Erdoğan'ın AB temaslarının yanı sıra Türklerin Belçika'ya göçünün 50. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen bir toplantıda konuşması ve Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Belçika 2. Genel İstişare Kurulu Toplantısı'na katılması bekleniyor.

Başbakan Erdoğan'a ziyaretinde, eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, milletvekilleri ve bürokratlar eşlik ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...