Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Ahmet Hamsici'den, MİT Müsteşearı Hakan Fidan ve biri eski 3 MİT'çiyle alakalı soruşturmaya bakan savcının görevden alınmasına ilişkin bir açıklama geldi.

Konunun HSYK ile hiçbir ilgili bulunmadığını ve başsavcının bir tasarrufu olduğunu söyleyen Hamsici, dikkat çeken bir de detay verdi.

Hamsici, "Hakan Fidan'a soruşturma açılması için Başbakanlık'a yazılan yazı bildiğim kadarıyla cevaplandırılmadı" dedi.

Bursa'da yapılan HSYK Genel Kurulu toplantısına katılan Hamsici'ye, gazetciler gündemdeki MİT soruşturmasını sordu.

Yürütülen soruşturmanın savcısının değiştirildiğine yönelik haberlere ilişkin, ''Soruşturmada ikinci savcının görevden alınmasının HSYK ile hiçbir ilgisinin olmadığını'' söyleyen Hamsici, ''Başsavcının bir tasarrufudur. Hakan Fidan'a soruşturma açılması için Başbakanlık'a yazılan yazı bildiğim kadarıyla cevaplandırılmadı. O yüzden dosya duruyordu. Başsavcı takdir etmiş dosyayı kendi uhdesine almış bildiğim kadarıyla'' dedi.

"GÖREVDEN ALMA DEĞİL"
Konuyla ilgili HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur'dan da bir açıklama geldi.

Durumun görevden alma olmadığını belirten okur, ''Görevden alma bir görevin sona ermesidir. Buradaki durum bir görevin sona ermesi değil.

Geçmişte de bunu ifade etmiştik. Cumhuriyet Başsavcısı'nın, 2802 sayılı yasanın 5. maddesine göre 5235 sayılı yasanın 18. maddesine göre savcılar arasında iş bölümü yapma, hangi savcının hangi dosyaya bakacağına karar verme yetkisi vardır. Başsavcı her zaman bu yetkisini kullanabilir.

Türkiye'de sadece bu olayla ilgili değil başsavcılar zaman zaman görevli savcıları değiştirebilir. Bu olayı kamuoyunun dikkatini çektiği için takip ediyoruz, yoksa bunlar adliyelerde olabilen işler. Başsavcı sonuçta bu konuda takdir hakkını da kullanmış olabilir. Biz de bunu basından öğrendik'' şeklinde konuştu.