Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çözüm sürecine destek arayışı yelpazesine Güneydoğu’lu din alimlerini de katıyor. Daha önce, partisinin bölge milletvekilleri, ziyaret ettiği illerin sivil toplum örgütü temsilcileri gibi çeşitli çevrelere süreci anlatan ve destek isteyen Erdoğan, cumartesi günü de önemli bir temasta bulunacak.

Siirt'in, evliyaları ve din alimleriyle ünlü Tillo ilçesine gidecek Başbakan Erdoğan, burada kanaat önderleri ve din alimleriyle kahvaltıda bir araya gelecek.

Bölgenin tanınmış kanaat önderi Melle Burhan'ın da katılacağı kahvaltıda Başbakan Erdoğan'ın İmralı çözüm süreci konusunda ayrıntılı bilgi vereceği öğrenildi. Erdoğan din alimlerinin konuyla ilgili görüşlerini de alacak.

Başbakan sürece yönelik destek isterken, bütün gayretlerinin bölgede ve Türkiye'de kardeşliği pekiştirmek, kalıcı barışı yerleştirmek olduğunu dile getirecek.

Erdoğan'ın din alimleriyle Tillo'da bir araya gelmesinin özel bir nedeni de buranın medrese kültürüyle ünlü olması. Osmanlı döneminin uzlaşmacı ve aydın insanlarının diyarı olduğu düşünülmesi. Tillo kelimesi Kürtçe "aydınlar" anlamına geliyor.

Başbakan Erdoğan'ın Tillo'da bazı tarihi medreseleri de ziyaret etmesi bekleniyor.