Başbakan, Thorbjorn Jagland'ı kabul etti

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile 15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL'i konuştu.

DHA 03.08.2016 - 21:58

Başbakan, Thorbjorn Jagland'ı kabul etti

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Binali Yıldırım, ülkemizi ziyaret eden Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ı Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi'nde kabul etti.

Kabule ilişkin edinilen bilgide, Genel Sekreter Jagland'ın darbe teşebbüsünü kınamak ve dayanışma göstermek amacıyla gerçekleştirdiği ziyaret için memnuniyetini dile getiren Başbakan Yıldırım, "Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yönlendirmesiyle vuku bulan menfur girişimi devletimiz, hükümetimiz ve milletimizin el birliğiyle alt ettiğini ve bu süreçten demokrasimizin güçlenerek çıktığını" vurguladı.

OHAL'in milletimize değil, devlete yönelik olarak ilan edildiğini belirten Başbakan Yıldırım, "Bu kapsamdaki bütün tedbirlerin hukuk devleti ilkeleri ve uluslararası yükümlülüklerimiz çerçevesinde alındığını, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerine bağlılığımızın kesintisiz sürdüğünü" ifade etti.

Başbakan Yıldırım, kurucu üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi'nin ilgili bütün kurumlarını aldığımız tedbirler hakkında düzenli olarak bilgilendirdiğimizi ifadeyle; "Uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak bu süreçte ortaklarımızdan dayanışma, anlayış ve yapıcı diyalog beklentisi içinde olduğumuzu vurguladı. Bu bağlamda, Genel Sekreter Jagland'ın darbe girişimi sonrasında ortaya koyduğu dengeli ve yapıcı tavrı takdirle karşıladığımızı" ifade etti.

Genel Sekreter Jagland, "Darbe teşebbüsünü kınadığını, demokrasiye sahip çıktığı için milletimizi tebrik etmek istediğini, Avrupa Konseyi'nin Türkiye'nin demokratik kurumlarının arkasında olduğunu göstermek üzere ülkemize geldiğini, Türkiye'de yaşananların Avrupa'da tam olarak anlaşılamadığını düşündüğünü, dönüşünde Türkiye'deki temasları hakkında tüm Avrupa Konseyi üyesi ülkelere bilgi vereceğini ve önümüzdeki süreçte Türkiye ile yakın işbirliği içerisinde olmaya devam edeceğini" belirtti.  

Sayfa Yükleniyor...