Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak NTV'de gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor. 

Kaynak'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"(Meclisteki kavga) TBMM 1920’de çok zor şartlartda kurulmuştur. Böyle fiili bir kavgaya sahip olmamıştır. Yönetim sisteminin değişiyor olmasını tartışıyor olmak gayet normaldir, ama gönül isterdi ki bu anayasal hukuk bakımından kürsüye getirilsin, tartışılsın.

TBMM’deki kavgaların birinci nedeni sokakta birbirimize söyleyemeyeceğimiz hakaretleri etmek. Kürsü işgali ne demek? Meclisteki son hadisenin sebebi bu idi. AK Parti grubu da bunun için çalıştı. Ben oradaydım. Bunlar Türkiye'ye yakışan görüntüler değil."

Gizli oylamayı işgal ediyorsun diyenler, ilk günden itibaren cep telefonlarıyla çekim yapıyorlar. Niye benim hangi oyu kullandığımı birileri bilme hakkına sahip olsun?"

(Meclis TV'nin yayınlarının durdurulması polemiği) "Meclis Genel Kurulu'nun açık olduğu salı, çarşamba, perşembe günleri Meclis'in açık olduğu günlerde yayın yapmasını öngörüyor. Bu istisnası bütçedir. 

Ben kişisel olarak şeffaflıktan yanayım. Millet için bir anayasa yapıyoruz. Milletin öünüde yapmaktan ben bir çekince görmem. Zaten milletin onayına götüreceğimiz bir anayasa.

Ancak şöyle bir sakınca doğdu. Konudan uzaklaşılmaya başlandı. Her şeyin kendi içinde bir eksisi var artısı var."

(Erken seçim) "Erken seçim hangi konularda gündeme gelebilir? En sondan başlarsak Meclis çalışamaz hale gelirse. 

İki büyük kriz çıkarsa ve bunu sadece halkın iradesi yenebilirse. Üçüncüsü güven oyu ve bütçe. Güven oyu alamazsa hükümet ve bütçesi onaylanmazsa seçim gündeme gelir. Şimdi ortada bunlar yok. Erken seçimin gündemde olmadığını Cumhurbaşkanımız defalarca söyledi. Ortadaki hadise AK Parti grubunun tek başına değiştirebileceği bir hadise değil. Ama şunu da söylüyorum AK Parti her zaman seçime hazırdır."