NTV

Başbakan Yıldırım: 15 Temmuz'dan sonra şart olduğu ortaya çıktı

ntv.com.tr

Türkiye

Kayseri'de konuşan Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz'dan sonra mevcut düzenin değişmesinin şart olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım, Kayseri'de düzenlenen mitingde halka hitap etti. 

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"15 Temmuz'dan sonra mevcut düzenin değişmesinin şart olduğu ortaya çıktı. Bu mesele memleket meselesi. MHP ile bu değişiklik teklifini hazırladık. Meclis'in tamamının oyunu da alsa işi millete götüreceğiz dedik. Bugüne kadar gücümüzü sizden aldık, siz ne dediyseniz onu yaptık. İstemediğiniz hiçbir şeyi yapmadık. 

16 Nisan'da huzurunuza cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini getiriyoruz. Bu anayasa ile hükümet işi garanti. Sandık kapandı, hükümet kuruldu. Cumhurbaşkanını seçeceksiniz, hükümetinizi de kuracaksınız. Bundan sonra Türkiye'yi güçlü hükümetler yönetecek. Vesayet kurumları milli iradeye asla karışmayacak.

Meclis eskisine göre daha güçlü olacak. Cumhurbaşkanını, hükümeti denetleyecek. Kanunları yapacak. Kanunları milletvekilleri yapacak. Yargı hem tarafsız hem bağımsız olacak. İki seçimi bir arada yapacağız. 

'Tek adam rejimi gelecek' diyorlar. Milletin olduğu yerde seçimin olduğu yerde tek adam olmaz. Tek adam görmek istiyorsa CHP geçmişine baksın. CHP aynaya baksın. yüzde 50'den fazla oyla seçilenbir yerde diktatörlük olur mu? Tek adam olacak ama patron millet olacak.

"SİYASETİN GENÇLEŞMESİNİ İSTİYORUZ"

Bu sistem bu millete yakışır mı? Bu utancı hep beraber 16 Nisan'da tarihe gömmeye hazır mıyız? Kararımız net oyumuz evet. 18 yaşındaki gençlerimiz oy veriyor ama aday olamıyor. CHP buna karşı çıkıyor. Diyor ki; 25 yaşına kadar seçilmesin. Gençler ne diyorsunuz? Biz siyasetin gençleşmesini istiyoruz. Onlar da bırakın gençleri biz devam edelim diyorlar. Gençler bu ülke ne zaman dara düşse hazırlar. Kurtuluş Savaşı'nda da böyleydi, 15 Temmuz'da da. Bizim gençlere güvenimiz tam. Size yapamazsınız diyenlere inat yapmaya var mısınız?

"CHP NE YAPTIĞINI BİLMİYOR"

Bu Cumhuriyet Halk Partisi ne yaptığını bilmiyor. Tamamen bir çifte standart. 2011 seçimleri öncesinde ne diyor; 14. sayfada gençler tüm karar verme sürecine katılımını sağlamak için seçilme yaşını 21'e indireceğiz diyorlar. Daha sonra Mahmut Tanal kanun teklifi veriyor ve 18'e indirelim diyor. Bunu da Kılıçdaroğlu mühürlüyor, olur diyor. Şimdi kalkmış 18 yaşa karşı çıkıyorlar. Bunların ipiyle kuyuya inilir mi?

Bunlar anayasa değişikliğine karşı değiller. Bunlar bizim bu ülkeye kazandıracağımız reformu çekemiyorlar. Bizim bu ülkeye eser kazandırmamıza tahammül edemiyorlar. Biz milletin yanındayız diye 14 yıldır her şeye karşı çıkıyorlar. AK Parti düşmanlığı yaparken farkında olmadan millete düşmanlık yapıyorlar. 

PKK, FETÖ, HDP kolkoka girmiş hayır çıkması için ellerinden geleni arkalarına koymuyorlar. Bunlara bir de Avrupa'daki bazı ülkeler de katıldı. Tam bir şer ittifakıyla karşı karşıyayız. Kandil'dekiler gece gündüz açıklama yapıyorlar. Aman ha evet çıkarsa biz biteriz. O kandili söndüreceğiz... Milletin rüzgarı onların kandilini söndürecek. Hergün Avrupa şehirlerinde paçavralarının altında hayır propagandası yapmaya devam ediyorlar. Alenen Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ölümle tehdit ediyorlar. Bu tehditleri bütün Avrupa'nın gözü önünde yapıyorlar. Ama biz eveti anlatmak istediğimizde Avrupa'nın kapıları duvar oluyor. Çünkü evetten korkuyorlar."

ETİKETLER