Başbakan Yıldırım: 7 temel sektörde özel teşvik yürürlüğe girecek

Başbakan Binali Yıldırım, “Katma değer katkısız yüksek olan sektörlerde yatırım önceliği ekonomik politikalar kapsamında desteklenecek. Bunlar bilişim, kimya, lojistik gibi 7 temel sektörde ayrıcalıklı özel teşvik uygulamaları da yürürlüğe girecek” dedi.

Başbakan Yıldırım: 7 temel sektörde özel teşvik yürürlüğe girecek

Başbakan Binali Yıldırım, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen 9. Yatırım Konseyi Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Darbe girişiminin ardından ekonomi ile ilgili yatırımların kesintisiz devam ettiğini aktaran Başbakan Yıldırım, “Bugün toplandığımız küresel yatırımcıların ortak kanaati; ’de darbe girişiminin yatırımcıların gelecek planları projeleri açısından herhangi bir tereddüde meydan vermediğini bir kez daha teyit etmişlerdir. Türkiye ekonomisinin yatırımının arttırılmasına yönelik düşünceleri ve 2017 bütçesi özellikle kamu yatırımının yüzde 30 oranında arttırılması gibi konular. Türkiye'nin orta ve uzun vadede gerçek üretime dayalı bir yatırım stratejisi ekonomik öngörüsü olduğu bir kez daha teyit edildi” dedi.

“TÜRKİYE 2003'TEN BERİ 27 ÇEYREK HEP BÜYÜYEREK GELDİ”

“Ekonomi dinamik bir sektör. Gelişen dinamik şartlara göre tedbirlerini almazsanız bunun şartları ülkeye olumsuz yansıyabilir” diyen Başbakan Yıldırım, “Bunun farkındayız. Bu nedenledir ki Türkiye 2003'ten beri 2009’daki büyük kriz dışında 27 çeyrek hep büyüyerek geldi. Milli gelirini 3’e katladı. Özellikle katma değer katkısız yüksek olan sektörlerde yatırım önceliği ekonomik politikalar kapsamında desteklenecek. Bunlar bilişim, kimya, lojistik gibi 7 temel sektörde ayrıcalıklı özel teşvik uygulamaları da yürürlüğe girecek. Bölgesel olarak öncelikli yerlerimiz var. Teşvikte, konfeksiyon usulünden ısmarlama usulüne geçiş yapıyoruz. Bunun için ekonomi yönetimimizin yaptığı çalışmaları yatırımcılarla paylaştık. Türkiye’yi artık gelecek yıllar için bir bölgesel yönetim merkezi olarak kabul ediyorlar. Sadece Türkiye’yi değil, Türkiye merkez olmak üzere Afrika, Ortadoğu, Orta Asya, Doğu Avrupa gibi bölgelerin de yönetimini Türkiye üzerinde yapma gibi beklentileri var. Bu beklentilerin bir kısmı halloldu. Bir kısmını da önümüzdeki süreçte tamamlamış olacağız” diye konuştu.

“DARBE GİRİŞİMİNİN ARDINDAN İSTİKRAR VE GÜVENDE BOZULMA OLMADIĞI GİBİ DEMOKRASİMİZ GÜÇLENEREK ÇIKMIŞTIR”

Yabancı yatırımcılara yatırım için ne tür desteklerden söz ettiği sorusu üzerine Başbakan Yıldırım, “Firmaların önemli yatırımları var. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde yeni hedefleri var. Onlarla ilgili bilgiler verdiler. Yatırımcıların duymak istediği üç önemli konu var. Birincisi istikrar ve güven. İstikrar ve güvenin Türkiye’de çok süredir devam ettiği, hatta darbe girişiminin ardından da istikrar ve güvende bozulma olmadığı gibi demokrasimiz güçlenerek çıkmıştır. Küresel yatırımcılar için bundan sonra öngörülebilirlik, geleceğe yönelik hesaplarını kitaplarını daha iyi yapabilecekler. Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik Haziran ayından bu yana 100 maddeyi geçen yaptığımız düzenlemeler var. Vergi barışı, şirket kurulmalarının maliyelerinin düşürülmesi, iflasların önlenmesi, küresel yatırımcıların oturumlarının kolaylaştırılması, yatırımcıların karşılaştıkları özel sıkıntıları enine boyuna konuştuk” dedi.

“BU TERÖR ÖRGÜTÜ BİZİM İÇİN DEĞİL TÜM DÜNYA İÇİN TEHLİKEDİR”

Başbakan Yıldırım, FETÖ'nün diğer ülkelerdeki yapılanmalarına yönelik soru üzerine, “Bu terör örgütü bizim için değil, tüm dünya için tehlikedir. Bunların faaliyette bulunduğu hiçbir ülke emniyette değildir. Kardeş Azerbaycan’ın bu konuda çok hızlı bir duyarlılık göstererek bu örgütün varlığını sona erdirmesini takdirle karşılıyoruz. Diğer dost ve kardeş ülkelerin de aynı kararları alacağına inanıyoruz” yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...