Başbakan Yıldırım: ABD yanlıştan vazgeçmeli

Başbakan Yıldırım, ABD'nin YPG kararıyla ilgili olarak, "NATO içindeki bir üye Türkiye'nin sınırlarını koruyacağı yerde öbür tarafta terör örgütüyle bir oluyor, oraya askeri bir örgüt kuruyor. Bu Türkiye'ye düşmanlık etmektir. ABD bunu görmeli ve bu yanlıştan vazgeçmeli" dedi.

binali yıldırım.jpg

Başbakan Binali Yıldırım, TESK hizmet binasında düzenlenen Türkiye Esnaf Buluşması'nda konuştu.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

2017 kolay bir yıl olmadı ama 2017 için felaket çığırtkanlığı yapanlar avucunu yaladı. Türkiye hem küresel anlamda hem ülkemizin şartları bakımından bir mucizeye imza attı.  2017 başında kara kara düşünüyorduk. Hemen seri halde kararları aldık. Birden bire hava değişti. Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11'in üzerinde büyüme tesadüf mü zannediyorsunuz. Bunlar önceden tehlikeyi görüp alınan tedbirlerin sonucudur. 2016 yılında alçak FETÖ tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe sonrası Türkiye bir daha ayağa kalkamaz, ekonomisi iflas eder diye hababam açıklama yapıyorlardı. Ama ne oldu, şimdi de açıklama yapıyorlar. Bu sefer de Türkiye'nin büyüme hızını şu kadar revize ettik diye güvenilirlikleri kaybolmasın diye telaşla tersine açıklama yapıyorlar. 2017'yi yüzde 7 civarında büyümeyle kapatıyoruz. Gelişmiş ülkelerin iki, dünya ortalamasının iki buçuk katı. 

"BU TÜRKİYE'YE DÜŞMANLIK ETMEKTİR"

Şimdi terör örgütlerine emperyalist emelleri olan ülkeler aleni destek veriyorlar. Amaç Türkiye'nin istikrarı, büyümesi geciktirilsin. Bugün ABD, NATO'da bizimle müttefik. NATO'nun sınırları neresi Türkiye'nin sınırları. Türkiye'nin Suriye, Irak, İran ile olan sınırlarımızın tamamı NATO'nun sınırları. NATO içindeki bir üye, Türkiye'nin sınırlarını koruyacağı yerde, bunun için tedbir alacağı yerde, öbür tarafta terör örgütüyle bir oluyor, oraya askeri bir örgüt kuruyor, bir güvenlik kuvveti oluşturuyor. Bunun anlamı nedir? Bunun anlamı, terör örgütünün arkasından nişan alarak Türkiye'ye düşmanlık etmektir. Bunun başka bir adı yoktur. ABD bunu görmeli ve bu yanlıştan vazgeçmeli. Karşımızdaki tehdit adı ne olursa olsun kanımızın son damlasına kadar ülkemizi savunacağız. 

"HİÇBİR OLUŞUMA FIRSAT VERMEYECEĞİZ"

Bu topraklar şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış topraklardır. Onun için karşımızdaki tehdit, adı ne olursa olsun, kimden gelirse gelsin kanımızın son damlasına kadar ülkemizi savunacağız. Bağımsızlığımıza, istiklalimize kasteden hiçbir oluşuma asla ve asla fırsat vermeyeceğiz.

Devlet ticaret yapamaz, sizlerin önünü açacağız engelleri kaldıracağız. Ticaretin erbabı esnaftır, sanatkardır. Bu konularda gerekli hassasiyeti göstereceğiz. Haksız rekabeti ortadan kaldıracağız. 2017 sonu itibariyle esnafın kullandığı kredi miktarı 24 milyar lira. Esnaf güçlü ise ekonomi güçlüdür. 

"PABUÇ BIRAKACAK DEĞİLİZ"

Terör örgütleri arkalarına birilerini alarak boş durmuyorlar. Kobani, Afrin tarafından taciz atışları saldırılar devam ediyor. Hiç merak etmeyin bu tacizlere pabuç bırakacak değiliz.

"TEMELLER SAĞLAM ENDİŞENİZ OLMASIN"

Ekonomimiz sağlam temeller üzerindedir, hiç endişeniz olmasın. Faiz-kur baskısına boyun eğmeden gereken tedbirleri alarak yolumuza devam ediyoruz. Esnafların bu konudaki desteği çok önemli. Esnaf için her gün yeni bir başlangıçtır. 

Sayfa Yükleniyor...