Başbakan Yıldırım Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Sütlüce'deki İstanbul İl Başkanlığı'nda, "Ak Parti genişletilmiş istişare ve değerlendirme toplantısı" na katıldı.

DHA 09.10.2016 - 20:01

binali yıldırım.jpg

Toplantı devam ederken verilen bir arada il başkanlığı önünde açıklama yapan Yıldırım, "İstanbul milletvekillerimizle bir değerlendirme toplantısı yaptık. Malum Ak parti yılda iki sefer genişletilmiş istişare ve değerlendirme toplantısı yapılıyor. İstanbul milletvekillerimizle bir araya geldik. patimizin çalışmalarını değerlendirdik. Bunun yansıra 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yapılan çalışmaları gerek bölücü terör örgütü, gerek FETÖ terör örgütüyle ilgili çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Teşkilatlarımızdan, vatandaştan bu konuda gelen önerileri, şikayetleri milletvekillerimiz birebir bizlerle paylaşma fırsatı buldu. Çok verimli faydalı bir değerlendirme toplantımız oldu. Ayrıca, İstanbul'un projeleri ile ilgili kapsamlı değerlendirme imkanı bulduk." dedi.

Musul'a ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, "Beşika'daki askeri unsurlarımıza karşı zaman zaman DEAŞ saldırıları oluyor, dolayısıyla karşılık veriliyor. Oradaki askeri unsurlarımızın yaptığı şey çok açık, DEAŞ'a karşı mücadele veren yerel Irak halkının eğitimini yapıyor. DEAŞ'tan doğrudan gelen saldırılara karşı, karşılık vermek suretiyle böyle bir hizmet görüyor. Musul'un bir gecede DEAŞ tarafından işgal edildiğini biliyorsunuz. O dönemde bizim Başkonsolosluğumuz ‘da bulunan vatandaşlarımız rehin alınmıştı. Şimdi Amerika, Irak Bağdat Hükümeti öncülüğünde Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesine yönelik yeni bir plan var. Bu planla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda, biz diyoruz ki 'Bu çalışmaları yapabilirsiniz, biz bu çalışmaları destekliyoruz ancak ne yaparsanız yapın işgalden önceki Musul halkına dokunmayın. Musul, Musullularındır. Dışarıdan getirilen başka sivillerle şehrin demografik yapısı bozulmasın, yeni bir iç savaşın, yeni bir anlaşmazlığın kapısı açılmasın.' Dediğimiz budur. Bu hususu da büyük bir dikkatle izliyoruz, takip ediyoruz." şeklinde konuştu.

Yıldırım açıklamanın ardından tekrar il başkanlığına girdi.

Sayfa Yükleniyor...