Başbakan Yıldırım, AYM'nin dokunulmazlıklarla ilgili kararını değerlendirdi

Anayasa Mahkemesi'nin dokunulmazlıklarla ilgili verdiği kararı değerlendiren Yıldırım, "Meclis'in vermiş olduğu karar, tescil edilmiş oldu. Bir taraftan dokunulmazlıklar kalksın diye bas bas bağıracaksınız, hava atacaksınız. Kaldırılınca da soluğu mahkemede alacaksınız. Terör örgütüne destek vermek, alçak faaliyetlerini övmek, her türlü desteği vermek suçtur. Bu suçu işleyenler de mutlaka bedeli ödemelidir" dedi.

DHA 03.06.2016 - 19:28

Başbakan Yıldırım, AYM'nin dokunulmazlıklarla ilgili kararını değerlendirdi

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Alman Federal Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili dün aldığı 'soykırım' kararını değerlendiren Yıldırım, "Talihsiz bir karardır. Bu karardan dolayı Türkiye-Almanya ilişkileri yara almıştır. Ümit ederimki yanlıştan dönülür. Bu konuda çok rahatız. Yüzyıl önce olup olmadığı belli olmayan, tarihçilerin bile bu konuda aynı fikirde olmadığı bir konuda Türkiye'yi rahatsız edecek bir karar alınması dostluk ile bağdaşmaz. Dostluk ilişkilerimize zarar vermiştir ama, alınan karar bizim açımızdan yok hükmündedir. Böyle bir kararı asla Türkiye olarak dikkate almayacağız. Azerbaycan da bu konuda Türkiye'nin yanında olduğunu gösteren bir kınama göstermiştir. Hocalı'daki katliamdan nedense haberleri yokmuş gibi davranıyorlar. Bu çifte standart bizim Azerbaycan'ın asla kabul edeceği bir durum değildir. Azerbaycan'ın dostu bizim dostumuzdur. Düşmanı da bizim düşmanımızdır" ifadelerini kullandı.

'NUSAYBİN'DE OPERASYONLAR BÖLÜMÜ TAMAMLANMIŞTIR'

Nusaybin'deki terör operasyonlarına ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, terörle mücadelenin devam edeceğini ifade ederek, "Nusaybin'de şu an itibariyle operasyonların bir bölümü tamamlanmış, arama tarama çalışmalarına başlanmıştır. Terör artık bölgeyi terk ederken, el yapımı patlayıcılarla tuzaklamalar yapıyor. Sivil ve güvenlik güçlerimizin canına zarar vermemek adına bir müddet daha arama tarama çalışmaları sürecektir. Milletim rahat, huzur içinde olsun. Şehitlerimiz var, acı çekiyoruz. Şehitlik mertebesi en yüce mertebedir. Türk milletinin birliği, bütünlüğü, vatanın bölünmez bütünlüğü için hayatlarını ortaya koydular. Biz de böldürtmeyeceğiz. Terör örgütünü asla barındırmayacağız" açıklamasında bulundu.

AYM'NİN VERDİĞİ KARARI DEĞERLENDİRDİ

Dokunulmazlıklarla ilgili AYM'nin verdiği kararı değerlendirmesi istenen Yıldırım, "Meclis'in vermiş olduğu karar tescil edilmiş oldu. Bir taraftan dokunulmazlıklar kalksın diye bas bas bağıracaksınız. Hava atacaksınız. Kaldırılınca da soluğu mahkemede alacaksınız. Terör örgütüne destek vermek, alçak faaliyetlerini övmek, her türlü desteği vermek suçtur. Bu suçu işleyenler de mutlaka bedeli ödemelidir. Aksi takdirde şehitlerimizin ruhu rahat olmaz. Hukukun gereği neyse yapılacak. Bir intikam duygusu içerisinde asla kimse olmamalıdır. Hukuk devletinin şartları en adil şekilde yerine getirilmelidir" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...