SON DAKİKA: Başbakan Yıldırım: Fransa'nın bu hareketi ağır bir tahriktir

SON DAKİKA HABERİ: Başbakan Yıldırım, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un YPG açıklamasına tepki gösterdi. Macron'un tutumunun kabul edilmez olduğunu belirten Yıldırım, "NATO müttefiki Fransa'nın bu hareketi ağır bir tahriktir" dedi.

ntv.com.tr 31.03.2018 - 01:57

yıldırım.jpg

Son dakika haberi! Başbakan Binali Yıldırım, Bosna Hersek dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Afrin Harekatı'na işgal demesi ve YPG'lileri sarayında ağırlamasını hatırlatan Başbakan, "Bir NATO müttefiki olan Fransa'nın bu tutumu ağır bir tahriktir. Macron'un yaptığı asla kabul edilebilir değil. Kış vardiyasından yaz vardiyasına geçiyorlar. Macron, Afrin'i işgal ettiğimizi söyleyerek ve SDG ele başlarını kabul ederek, üst üste iki kez çam devirdi" ifadelerini kullandı.

"BİZİ BAĞLAYAN TRUMP'IN AÇIKLAMALARI"

Başbakan'ın gündeminde ABD Başkanı Trump'ın "Yakın zamanda Suriye'den çekileceğiz" açıklaması da vardı.

Yıldırım, "Trump sürprizi çok sever. Bizi bağlayan ABD Başkanı'nın söylediğidir, diğerleri teferruattır. Trump'ı bu cesur kararından dolayı tebrik ediyoruz. Doğru bir karar vermiştir" dedi. Başbakan, Trump'ın bu açıklamasına karşın ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen farklı açıklamaların ise yönetimdeki kafa karışıklığını gösterdiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Kosova'da 6 FETÖ üyesine dönük operasyonunu da değerlendirerek, "Ülkemiz aleyhine çalışan terör örgütlerine yönelik her türlü faaliyeti yapmamız meşru bir haktır. Bu faaliyet diplomasiyle, siyasetle ya da istihbarat servisleriyle olabilir" ifadesini kullandı.

"NOSTALJİK FAALİYETERE KATILMA LÜKSÜMÜZ YOK"

Batı dünyası ile Rusya arasında yaşanan casus gerilimini de değerlendiren Başbakan Yıldırım, "Nostaljik faaliyetlere katılma lüksümüz yok" dedi.

"SİNCAR'DAN KISMEN ÇEKİLME VAR"

Yıldırım, PKK'nın Sincar'dan kısmen çekildiğini ancak durum tespiti yaptıklarını da kaydederek, "Irak merkezi yönetimi bu konuda duyarlı hareket ediyor. Ancak henüz iş bitti diyemeyiz. Daha fazla çalışmak gerekiyor. Tabi bizim birinci tercihimiz, bunu yaparken Irak Merkezi Hükümeti'nin yapması, olmadı birlikte yapmamız" dedi.

"2018 EKONOMİ EYLEM PLANI'NI YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ"

Başbakan, ekonomide yüzde 7,4‘lük büyüme rakamını da değerlendirdi. Bu rakamın AK Parti hükümetlerinin en yüksek oranlarından biri olduğunu söyleyerek, "Moral bozmaya kafa karıştırmaya gerek yok" dedi.

Başbakan, 2018 Ekonomi Eylem Planı'nı da yakında açıklayacaklarını vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...