Başbakan Binali Yıldırım, Şırnak'ta restore edilen Geylani Camii'nin açılışında konuştu. 

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Şırnak'ta 27 camiyi yıktılar 70 camiye hasar verdiler. Müslüman'ın mabedi yıkılır mı?

Artık PKK terör örgütünün bu millete zarar veremeyecek. Bundan emin olabilirsiniz. Yeter ki biz ilimize, ülkemize, çocuklarımıza, geleceğimize sahip çıkalım. Önümüzde inşallah çok güzel günlerimiz olacak.,

Şırnak'a 15 yılda 10 milyar liralık yatırım yaptık. Tabii ki yapacağız. Çünkü Şırnak, burada Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası için, ülkenin geleceği için, milletimizin birliği, beraberliği için teröre rağmen ayakta duruyor, 'Ben buradayım' diyor.

Binali Yıldırım'ın katıldığı cami açılışında geniş güvenlik önlemleri alındı.
Binali Yıldırım'ın katıldığı cami açılışında geniş güvenlik önlemleri alındı.

Cizre-Şırnak yolu yapılıyor. Seneye açıyoruz. Ama daha önemlisi Şırnak'ı Siirt'e bağlayacak, Siirt'i de Van'a bağlayacak Besler Dereler Yolu'nu da yapıyoruz, bunu da bitireceğiz.

"AYRI GAYRİ OLMAK YOK"

Hepimiz Rabbimin kuluyuz. Bizi birbirimize bağlayan yüce dinimiz İslam. Peygamberimiz ve dinimiz bize yeter. Onun için ayrı gayri olmak yok. Kürtseniz Kürtlüğünüzle gurur duyacaksınız. Arapsanız Arabım diyeceksiniz. Türkseniz söyleyeceksiniz. Bunların hepsi tamam, ne olmayacak, ayrımcılık olmayacak. 

BİZİ DÜŞMAN ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu vatandaşıyız. Bizi birbirimize bağlayan dinimiz ve mübarek Peygamberimizdir. Ne olursak olalım ülkemizin birliği ve kardeşliği olmazsa olmazımızdır. Terör örgütleri ve arkasındakiler sen şusun busun seni ikinci sınıf sayıyorlar diyerek bizi düşman etmeye çalışıyorlar. 

O GENÇLERİN YERİ ORASI MI?

O dağda kaybolan gençlerin yeri orası mı? Bu çocuklara yapılan hak mıdır? Bu yavrularımızın gençlik heyecanını kullanarak onları dağa çıkarıp onları bi takım ütopyalarla gerçekleşmesi imkansız ideolojilerle hayatlarını karattılar. Bunlardan vazgeçiyoruz. Artık hedefimiz bir olarak aydınlık yarınlara kilitlenmek olacak. 

"ONLARIN SİZİ DÜŞÜNDÜĞÜ YOK"

Bugünümüz güzel yarınımız bundan daha güzel olacak. Siz bu alçak örgütün PKK'nın YPG'nin PYD'nin ne olduğunu 2015 Temmuz'da gördünüz. Yaptıkları o vahşette gördünüz. PKK terör örgütünün Kürtlerin hakkı diye bir meselesi yok. Böyle bir sorunu yok. Sorun Kürt vatandaşlarımızın böyle bir terör örgütü gibi bir sorunu var. Onların sizi düşündüğü yok.Hedefimiz, bu alçak örgütü hayatımızdan çıkarmak ülkemizden de kovup atmaktır." 

"AVRUPA ÇILDIRSIN"

Ardından Hakkari'ye geçen Başbakan Binali Yıldırım burada yaptığı konuşmada ise özetle şu ifadeleri kullandı:

"Terör ülkemizde asla ve asla yer bulamayacak. Neredelerse hepsini teker teker alıp sizleri rahatsız etmesini engelleyeceğiz. Şu anda biz burada bu toplantıyı yaparken Hakkari'nin en yüksek dağlarında Mehmetçiğimiz eli tetikte bizim güvenliğimiz için gece gündüz demeden gayret ediyor, çalışıyor.

Merak etmeyin, biz alçakların önünde eğilmeyiz, sadece rükuda eğiliriz. Terör azaldıkça kaynaklarımız, yatırımlar, yeni fabrikalar artacak. Çocuklarımız okula seve seve gidecek. Böyle olunca ne olacak? Kalkınacağız. Avrupa çıldırsın, ne yaparsa yapsın, bu yürüyüşü durduramaz.

Son 10 yılda Güneydoğu'ya 300 milyarlık yatırım yaptık. Hakkari'ye son 15 yılda 10 milyar yatırım sağladık. En büyük yatırımı Hakkari'de insana eğitime yaptık. Hakkarili yavrularımız okula gitsin daha iyi yetişsin diye bin 400 derslik yaptık bin 166 konut yaptık. Öğrencilerimize ücretsiz ders kitapları dağıttık, Hakkari'ye üniversite kurduk mu? Şimdi de merkezi araştırma labaratuvarı açıyoruz. Hakkari'ye hastane yaptık mı?

YOL VE DOĞALGAZ MÜJDESİ

İki tane önemli müjdem var. Hakkari'ye doğalgaz geliyor. Vali Bey'e sordum 2019 diyor olur mu? Daha erken getirelim. İnşallah 2019 girmeden doğalgazı vereceğiz. Van'dan Hakkari'ye gelirken bir yol var. Başkale'de bir tünel var. Van Başkale Güzeldere üzerinden yol geliyor bir kolu Yüksekova'ya ayrılıyor. Maalesef terör yüzünden gecikti. O yolu hızlandırıp bir an önce bitirmiş olacağız. 

Terörü iyice gündemden düşürdüğümüz zaman yatırımlar da gelecek. Cazibe merkezi Hakkari olacak. Cazibe merkezi programı çok yakında başlıyor. Her şeyden önce güvenlik ve huzur lazım. Buradan ilan ediyorum, ey Kılıçdaroğlu Türkiye'yi görmek istiyorsan Hakkari'ye gel. Gel de sevgiyi ve kardeşliği gör. Ay yıldızlı bayrağını da eline al sallayarak gel."