Başbakan Yıldırım: Zihinlerdeki engelleri ortadan kaldırmalıyız

Başbakan Binali Yıldırım Engelliler Günü'nde Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Zihinlerdeki engelleri ortadan kaldırmalıyız. Toplumda engellileri saklayan bir anlayıştan, bugün engellileri topluma kazandıran bir noktaya geldik" dedi.

Anadolu Ajansı 03.12.2016 - 14:02 | Son Güncelleme : 03.12.2016 - 14:53

Başbakan Yıldırım: Zihinlerdeki engelleri ortadan kaldırmalıyız

Başbakan Binali Yıldırım Engelliler Günü'nde Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda konuştu.

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

“Engeller canda değil, zihinlerdedir. 14 yıl boyunca aldığımız kararlarda insanı merkeze koyduk. Engellllerimize odaklanan bir yasal düzenleme yaptık. Engellilerimizin hayata katılmasını sağlayacak kararlar aldık. Otizmlilerin bazı sorunları var. Eğitime erişimleri pahalı. Gereken ne ise yapılacak. Bireysel eğitimlere gerekli destek verilecek. Evde bakımla ilgili yeni değerlendirme yapılıyor, mağduriyetler giderilecek.”

"Zihinlerdeki engelleri ortadan kaldırmalıyız. Toplumda engellileri saklayan bir anlayıştan, bugün engellileri topluma kazandıran bir noktaya geldik. Bu sadece devletin alanı değil, daha çok sivil toplum kuruluşumuz olacak. Daha çok özel kuruluşlarınız olacak, bu eğitimleri verecek, daha fazla imkanlar, bunları çeşitlendireceğiz. Devlet her şeye yetişemez ama devlet her şeye yetişeceklere destek verebilir. Ne yaparsak yapalım engellilerimiz için , gazi şehitlerimiz için çok şey yaptık diyemeyiz, daha çok şey yapmalıyız”

Sayfa Yükleniyor...