Başbakan Yıldırım'dan 28 belediyeye kayyum açıklaması

Bazı belediyelerin terör örgütüne para aktardığını söyleyen ve bu belediyelerin lojistik merkez haline geldiğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, "28 belediye dışında yeni görevlendirmeler olabilir" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 12.09.2016 - 08:39 | Son Güncelleme : 12.09.2016 - 09:34

Başbakan Yıldırım'dan 28 belediyeye kayyum açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki camide kıldığı Kurban Bayramı namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili bir soru üzerine Yıldırım, "Yeni görevlendirmeler olabilir. Ne yazık ki bazı belediyeler, özellikle bölücü terör örgütünün adeta lojistik merkezi haline gelmiştir. Devletin kaynaklarını, milletin vergilerini, şehrin, ilçenin, beldenin güzelleşmesi için harcayacaklarına öyle veya böyle bölücü terör örgütüne aktarmak gibi bir yasal olmayan faaliyet içine girmişlerdir" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Görevden alınan belediyelerin tamamında böyle bir durum söz konusudur. Bunlar yapılan soruşturmalarla ortaya konmuş gerçeklerdir. Yapılan hukuki süreç sonunda ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla birilerinin 'ye demokrasi dersi vermeye kalkmasını asla kabul etmek mümkün değildir."

İdrak etmekte olduğumuz bu mübarek bayramın milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine daim olmasını cenabı mevlamdan niyaz ediyorum. Bayramlar kardeşliklerin, dostlukların zirveye çıktığı, dargınlıkların sona erdiği müstesna günlerdir. İşte böyle bir günü yaşıyoruz. Bu bayram inşallah ülkemizin ve milletimizin kardeşliğine vesile olur. Ülkemizi huzursuz etmeye çalışan, milletimizi ayrıştırmaya çalışanların da ıslah olmasına vesile olur."

SURİYE'DEKİ SAVAŞ

Cumhuriyeti Başbakanı olarak çağrıda bulunduğunu söyleyen Yıldırım, "Diyoruz ki, artık yeter. 6 yıl oldu. Daha ne kadar insan ölecek. Gelin bu ateşkesi kalıcı hale getirelim ve sonunda da artık Suriye'de bütün grupların, bütün mezheplerin, bütün etnik farklılıkların temsil edeceği Suriye'nin toprak bütünlüğünü asla ıskalamayan, toprak bütünlüğünü sağlayan bir yönetim şeklini burada tesis edelim." diye konuştu.

"TEMİZLENENE KADAR DEVAM EDECEK"

Başbakan Yıldırım, 'Fırat Kalkanı Harekatı' ile ilgili de, "Amaç DAEŞ gibi diğer benzer terör örgütlerini bölgeden uzaklaştırmak ve burayı gerçek sahiplerine teslim etmek. Dolayısıyla bir sınır güvenliğimiz yüzde 100 emniyet altına alınacak, iki vatandaşlarımızın canına ve malına yönelik her türlü tehdit tamamıyla ortadan kaldırılacak. Bunlar yüzde 100 sağlanıncaya kadar ve bölge tüm terör örgütlerinden temizleninceye kadar Özgür Suriye Ordusu'na yaptığımız bu destek ve bölgeyi terörden temizleme faaliyete devam edecek." şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...