Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili ile bir araya geldi.

İki lider, görüşme sonrası kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. İngiltere'deki terör saldırısına yönelik değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, şunları söyledi:

"İngiltere'nin Manchester kentinde konser sonrası bir terör saldırısı oldu. Canlı bombanın neden olduğu terör hadisesinde yaşları genç insanların bulunduğu kalabalıkta ölenler ve yaralananlar var.

Dost ve müttefikimiz Birleşik Krallığa, ölenlerin aile ve yakınlarına derin başsağlığı, yararılara acil şifalar diliyorum ve bu saldırıyı en kuvvetli ifadelerle lanetliyoruz. Terörün ne demek olduğunu iyi bilen ülkeyiz. Terörden en fazla bedel ödeyen bir ülkeyiz, dolayısıyla baştan beri söylediğimiz bir şey var; terör küresel bir tehdittir, dolayısıyla terörle mücadele de küresel olmalıdır.

Teröristler arasında bir sınıflandırma yaparsak terörle mücadelede zaafiyet devam eder. Güvenlik noktasında artık yaşadığımız bugünlerde her yerin güvenliği hemen hemen aynı. Her yerle ilgili tehdit de aynı. Hiç kimse 'Benim ülkem daha güvenli' diyemez. Böyle deyince de terörle mücadelede bir zafiyet yaşanma ihtimali ortaya çıkar. Bundan böyle terörle mücadelede yakın iş birliğini daha da artırmamız gerekiyor."

Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Türkiye ile Gürcistan arasında hiçbir siyasi sorun yoktur, ticaret hacmini iki katına çıkartma hacmimiz mevcut. Schengen bölgesine vizesiz seyahat hakkı elde etmesinden dolayı Gürcistan'ı tebrik ediyoruz. 

Gürcistan ile ticaret hacmini artırmak için çalışma yapılacak. Adli yardımlaşma konusunda da anlaşma yapıldı. Siber koruma ve güvenlik konusunda da bir anlaşma yine bugün imzalandı.

Asırlar boyunca İpek Yolu diye tabir ettiğimiz yolun günümüz teknolojisiyle tren yoluyla yeniden hayata geçirilmesi ticareti canlandırmayı hedefliyor. Gürcistan, Azerbaycan, Türkiye ilişkilerini daha da ilerletecek."