Başbakan Yıldırım'dan "Rakka operasyonu" açıklaması

Başbakan Yıldırım, prensipte anlaşılması durumunda Türkiye'nin Rakka'da doğrudan operasyona girmeyeceğini söyledi. "Askeri varlığımız olacak ancak taktik destek vereceğiz" diyen Yıldırım, ABD'nin PYD ile hareket etmesinin doğru olmayacağını belirtti.

Haberler - NTV Haber 18.02.2017 - 17:01 | Son Güncelleme : 18.02.2017 - 17:35

Başbakan Yıldırım'dan "Rakka operasyonu" açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, 53. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere geldiği Almanya'nın Münih kentinden, Düsseldorf'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım özellikle Rakka operasyonuna yönelik önemli açıklamalarda bulundu. 

"'nin Rakka'daki rolü ne olacak? TSK sahada olacak mı" şeklindeki soruyu yanıtlayan Yıldırım, "Amerika, Türkiye ile birlikte yerel güçlerle sivil direnişçilerle, ÖSO ile ve diğer milislerle bir olarak, onlar önde, biz de arkada... Askeri varlığı olacak ABD'nin de Türkiye'nin de. Doğrudan operasyona girmeyeceğiz, taktik destek vereceğiz, prensipte anlaşılırsa tabii. İmkan ve kabiliyetler gözden geçiriliyor. Amerika'nın her halükarda bir operasyon planı var. Bu planın nasıl uygulanacağını konuşuyoruz" dedi. Yıldırım, ABD'nin YPG ile girmesi durumunda ilişkilerde ciddi sorun olacağını kaydetti.

"ALMANYA'YI RAKKA OPERASYONUNA DAHİL EDEBİLİRİZ"

Merkel'e Fırat Kalkanı faaliyetlerinin hangi noktaya geldiğini anlattıklarını belirten Yıldırım şöyle devam etti: "El Bab'dan sonra Rakka'nın DEAŞ'tan kurtarılması konusunda bir teklifimiz oldu biliyorsunuz. PKK'nın uzantısı PYD YPG ile hareket etmelerinin doğru olmadığını, bir terör örgütünün başka bir terör örgütüne karşı kullanılamayacağını söyledik. Bu dostluğa sığmaz. ABD'nin yeni yönetimi bu değerlendirmeleri zannediyorum dikkate alacak. Pence'e yeniden bunu söyleyeceğim. Merkel'e de Almanya'yı da bu operasyona dahil edebileceğimizi söyledim."

"İMAMLARIN CASUSLUKLA İTHAM EDİLMESİ DOĞRU YAKLAŞIM DEĞİL"

Merkel ile ikili bölgesel, uluslararası konuların ele alındığını belirten Yıldırım, görüşmede DİTİB imamlarının da gündeme geldiğini söyledi. Yıldırım şunları söyledi: "Bu meselenin tırmandırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir yanlış anlama var ve ortaya çıktı. Bizim açımızdan konu kapandı. Sürdürülmemesi gerekiyor bu meselenin. DİTİB aşırı akımları önleyen, İslam dinini dünyaya doğru anlatan, Cumhuriyeti resmi imamlarının görev yaptığı çok prestijli bir kuruluş. Casusluk gibi bir suçla itham edilmesi doğru bir yaklaşım değil." 

Bir takım bölücü örgüt taraftarlarının rahatlıkla Almanya'da propaganda yaptığını kaydeden Yıldırım, "Türkiye aleyhine referandum hakkında acımasız paylaşımlarda bulunuyor, bunu hoş göremeyeceğimizi Merkel'e söyledim" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, uçakta gazetecilere önemli açıklamalar yaptı.
Başbakan Yıldırım, uçakta gazetecilere önemli açıklamalar yaptı.

"SURİYE'DE KALICI SİYASİ DURUMU SAĞLAMAK GEREKİYOR"

Başbakan Yıldırım, "Suriye'de iç savaşın sona ermesi ile ilgili bir öngörüde bulunabiliyor musunuz" sorusuna şu yanıtı verdi: "Türkiye, Rusya ve İran'ın girişimiyle ateşkes başlatıldı. Olayı Cenevre'ye taşıyıp, makul tarafları bir araya getirerek kalıcı siyasi durumu sağlamak gerekiyor. Ancak bu bugünden yarına bitecek bir iş değil. Barış için istek var bu iyi bir şey. Bu konuda Almanya'da daha fazla sorumluluk alabilir. En büyük bedeli ölen insanlardan sonra Türkiye ödedi. 911 km sınırı var. Mültecilere ev sahipliği yapıyor."

Sayfa Yükleniyor...