Başbakan Yıldırım'dan, Trump'ın Kudüs kararına tepki

Başbakan Yıldırım, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştirdi. Kararla, İsrail ile Filistin arasındaki sorunun çözümünün imkansız hale getirildiğini vurgulayan Yıldırım, "Rüzgar eken fırtına biçer" dedi.

NTV Haber 08.12.2017 - 09:31 | Son Güncelleme : 08.12.2017 - 09:40

Başbakan Yıldırım'dan, Trump'ın Kudüs kararına tepki
Arşiv

Başbakan Binali Yıldırım, Güney Kore dönüşü uçakta gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına tepkisini sürdüren Başbakan Yıldırım, ''Buranın konumuyla, statüsüyle oynamak adeta pimi çekilmiş bir bomba şeklinde sonuç doğurur. Rüzgar eken fırtına biçer'' ifadesini kullandı.

Yıldırım, Trump'ın kararını Kuzey Irak'taki referandum çıkışına benzeterek şöyle konuştu: 

''Bütün dünya karşısında ona rağmen bu gayrimeşru referandumu ilan ettiler ve sonunda da neler olduğunu hep beraber gördük.''

ABD'DEKİ HAKAN ATİLLA DAVASI

Başbakan Yıldırım'a ABD'de süren Hakan Atilla davası da soruldu. Başbakan, davayı önceden kurgulanmış, senaryosu yazılmış bir piyes olarak niteledi. 

Yıldırım ''ABD'nin İran’a ambargosu bizi bağlamaz. Bizi Birleşmiş Milletler (BM) kararları bağlar. Amerikalılar nereden tutturmaya çalışırsa çalışsın, Türkiye bağımsız bir devlet olarak kendi kararlarını kendi verir. Dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bizim açımızdan yok hükmündedir'' diye konuştu.

İTTİFAK TARTIŞMALARI
 
Başbakan Yıldırım, seçim ittifakı tartışmalarına da değindi. ''İttifak olabilir" diyen Başbakan ancak bunun için düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

KILIÇDAROĞLU'NUN İDDİALARI

Başbakan Yıldırım'ın gündeminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yurtdışına para transferi iddiaları da vardı. 

Yıldırım bu konuda şu ifadeleri kullandı:

''CHP'de bu sıra kurultay süreci var. Bazı kongreleri durdurdu. Belli ki içeride bazı hareketlenmeler var. Gündem değiştirmenin en doğru yol olacağını düşünüyor. Onun için her gün yeni bir heybe sallıyor. Bir takım iddialarda bulunuyor. Ama heybelerin içi boş.''

Sayfa Yükleniyor...