Başbakan Yıldırım: Kabul etmemiz söz konusu değil

Başbakan Yıldırım, ABD'nin YPG'ye ağır silah yardımıyla ilgili olarak, "PKK'ya doğrudan ve dolaylı yardım anlamına gelecek girişimleri bizim kabul etmemiz söz konusu değil" dedi. Televizyonda Atatürk'e hakaret edilmesine yönelik konuşan Başbakan, "Yapılacak her türlü yakıştırmayı, yanlış sıfatları asla kabul etmeyiz, uygun görmeyiz. Yapılması gereken ne varsa yapılacak" diye konuştu.

ntv.com.tr 10.05.2017 - 14:36 | Son Güncelleme : 10.05.2017 - 17:39

Başbakan Yıldırım: Kabul etmemiz söz konusu değil

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere'ye ziyaret öncesi basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin YPG'ye ağır silah yardımıyla ilgili konuşan Yıldırım şunları söyledi:

"Türkiye'nin bu konudaki durumu çok nettir. Düşüncesinde herhangi bir kafa karışıklığı yoktur. Türkiye bölgede PKK'nın bir başka terör örgütü DEAŞ'a karşı kullanılmasına karşıdır. Bunu net bir şekilde muhataplarımıza söyledik. Sonra o terör örgütü de sizin başınıza bela olur. Bunu ABD de çok iyi bilmektedir. PKK'ya doğrudan ve dolaylı yardım anlamına gelecek girişimleri bizim kabul etmemiz söz konusu değil. ABD ve Türkiye önemli iki ortaktır. Stratejik düzeydeki ilişkilerimiz ile terör örgütleri arasında ABD'nin tercih yapma cihetine gitmesini düşünmüyoruz. Türkiye'nin hassasiyetlerinin dikkate alınacağınin altı çizilmiştir. Bölgede terörle mücüdele edilecekse Türkiye bunu en güzel şekilde yapıyor. Aksi karar olursa tabii ki bunun doğuracağı sonuçlar var, ABD için de olumsuz bir netice ortaya çıkacaktır."

"ŞİDDETLE KINIYORUM, GEREKEN YAPILACAK"

Televizyon programında Atatürk'e hakaret edilmesiyle ilgili konuşan Yıldırım, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin kahramanları, bizim milli değerlerimizdir. Dolayısıyla bunlara yapılacak her türlü yakıştırmayı, yanlış sıfatları asla kabul etmeyiz, uygun görmeyiz. Dolayısıyla bu ve buna benzeri girişimleri şiddetle kınıyorum ve hukuken de yapılması gereken ne varsa, bunlar da yapılacaktır. Bu konuda kafamız açık ve nettir" dedi.

"ERKEN TERHİT ETME GAYRETLERİ OLABİLİR"

Kongre sonrası konumuyla ilgili değerlendirme yapan Yldırım, "İşe ihtiyacım var mı diye soruyorlar. Ama şunu söyleyeyim geleceğe yönelik hiç hesap yapmadım, yapmam. 3 Kasım 2019'a kadar mevcut sistem devam edecek. Yeni sistem ilk genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle olacak. Bizi erken terhis etme gayretleri olabilir. Biz şu anda sorumluluk sahibiyiz" diye konuştu. 

"HERKES İŞİNE BAKSIN"

Yıldırım'a İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığına aday olacağı iddiaları da soruldu. Başbakan, "Herkes işine baksın. Beni benden çok düşünen var" ifadelerini kullandı.

"CHP'YE SIRA BİLE GELMEZ"

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Sarayın CHP'yi karıştırdığı" iddiası sorulması üzerine Yıldırım, "Bizim böyle bir şeyi yapmaya ihtiyacımız yok. Bakın CHP'nin siyasi tarihine en önemli olaylardan sonra kurultay talepleri vardır. Sarayın işi gücü yok da CHP ile mi ugraşacak. CHP'ye sıra bile gelmez" diye konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...