Başbakan Binali Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi Akademik Yıl Açılış töreninde konuştu.

Türkiye, Rusya ve İran arasında bugün Soçi'de düzenlenen Suriye zirvesine değinen Yıldırım, zirvede önemli bir kararın açıklanacağını söyledi.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Önümüzdeki sene havalimanının birinci etabını açmış olacağız. Zenginlik tersine doğru devam ediyor. Batı'da büyüme yavaşladı, bazı bölgelerde durdu. Doğu ise zenginleşmeye devame ediyor. 70'li yıllarda havacılık merkezi ABD'de idi, sonra Avrupa'nın batısı sonra doğusu ardından da Türkiye'ye geldi. 

Dünyada son 10 yıldır bir kriz var. 2008'de başladı, halen devam ediyor. Küresel krizde bütün dünyada 10 mega proje yapıldı, bu 10 mega projenin 6 tanesini Türkiye yaptı. Türkiye'nin farkı bu. İzmir-İstanbul Otoyolu Osmangazi Köprüsü dünyadaki en büyük projelerden biri. 50 yıl konuşuldu, adım atılamadı. Başladık 36 ay gibi kısa bir sürede bitirdik. Önümüzdeki sene İzmir'e kadar açılmış olacak.

Ayağımıza çelme takmak için her fırsatı değerlendiriyorlar. Bu bölgenin kadesini bu bölgede yaşayanlar belirler uzaktan gelenler değil. Sürekli önümüze engeller konuldu. Daha iktidara geldiğimiz ilk aylarda önümüze muhtıra konuldu.

15 Temmuz gecesi yapabilecekleri en büyük çılgınlığı yaptılar. Asker kılığındaki alçaklar milletin üzerine gözünü kırpmadan silah, tank ve toplarla saldırdılar. 250 vatandaşımızı şehit verdik, 2 bin 193 gazimiz var. O alçaklar o gece milleti dize getiremediler. Demokrasiyi kesintiye uğratamadılar. Bu ülkenin başında millet sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan var. O gün halkın gücü tankın gücünü yendi." 

"SADECE İNSANLAR DEĞİL, İNSANLIK ÖLÜYOR"

Başbakan Yıldırım öncesinde ise Asya Parlamenter Asamblesi 10. Genel Kurulu'da konuştu. Yıldırım'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar ise şöyle:

"Astana sürecinin amacı 6 yılı aşan Suriye savaşının sona erdirilmesi. Suriye'de kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasıdır. Türkiye, Rusya, İran aktif rol oynamaktadır. Bu noktada katkısı olan Rusya ve İran başta olmak üzere bütün ülkelere teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız, Ruhani ve Putin ile bir araya gelerek Astana sürecindeki son durumu değerlendirecekler. Cenevre sürecine geçiş için gerekli kararları alacaklardır.

Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği süreci geride bırakmak istiyoruz. Bölgede kalıcı barışın tesisi hayati öneme sahip. Bunlar yapılırken PKK, PYD ve DEAŞ'a karşı da amansız bir mücadele içerisindeyiz. Bu mücadele sadece bizim sorunumuz olmamalıdır. Bu mücadele bütün insanlığın sorunudur. Bunlar küresel terör örgütleridir. Bunlar bize zarar vermiyor diye umursamayanlar bu terör örgütlerinin onların da canını yakacağını bilmeliler. Bugün bana yarın sana. Hiç kimse terörden emniyetli olduğunu düşünmesin. İstanbul ne kadar güvenliyse Moskova, Londra, Pekin, Tahran aynı derecede güvenlidir.

İkinci büyük tehdit de göçtür. Göçmen sayısı 55 milyonu aşmıştır. Nüfusu 55 milyon olan kaç ülke var? Bu sorunu görmezden gelmek duvarları yükselterek önleyebileceklerini sanmak yanıldıklarını anlayacaklar. Terörü doğuran nedenlerin incelenmesi ve BM'nin daha etkili rol almasını istemekteyiz. 

Arakan'da 1 milyonun üzerinde Müslüman halk yerlerinden edildi, etnik temizliğe tabi tutuldu. BM'den ses var mı? Her türlü zulmü görüyorlar BM ve dünya sessiz. Cılız bir ses çıkıyor. BM'nin 5 abisi karar tasarısını veto ediyor. BM küresel barışa hizmet ediyor diye orada burada laf ediyorlar. İnsanların öldüğü yerde BM etkin görev alamıyorsa sadece insanlar değil insanlık ölüyordur.

Dünyada artık güç değişimi yaşanıyor. Batı ülkelerinde artık büyüme yok, sıfır düzeyinde. Ekonomik değişim batıdan doğuya doğru gidiyor. Batıdaki büyümeyi sağlayan doğu ülkelerindeki dinamizmdir. Zenginlik doğuya doğru hareket ediyor. İki yönlü bu harekette de geçiş noktası Türkiye ve Anadolu topraklarıdır. Türkiye olarak bunu dikkate alıp 3. havalimanını inşa etmeye karar verdik. Asya'nın gelişen ve büyüyen ekonomisinin bölgesel sorunlarla krizlerle kaoslarla sekteye uğratılmaması için çok daha sıkı işbirliği içerisinde hareket etmelerini istiyoruz.

Ülkeler arasındaki ilişkiler artarsa sorunlar azalır. 21. yüzyılın Asya yüzyılı olarak nitelendirilmesi tesadüf değildir. Hızlı kalkınma hamleleri yürüten gelişime açık dinamik bir nüfusa sahip olduğunu biliyoruz. Bu kıtanın gelecek için en büyük kaynağıdır. Tüm Asya'da barış, güvenlik ve istikrarın korunması çok önemli. Bu çerçevede Kore'de şehitler vermiş olarak buradaki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Tüm ülkelerin barışı tehdit edecek girişimlerden kaçınmasını istiyoruz. 

Asya Parlamenter Asamblesi FETÖ'nün terör örgütü olduğunu ve ülkemizle dayanışma içinde olduğunu kayda geçirmiştir. Bunu için ülkem ve milletim adına teşekkürlerimizi sunuyorum."