Başbakan Yıldırım: Tacizler karşılıksız kalmayacak

Başbakan Binali Yıldırım Niğde ve Aksaray'daki konuşmalarında olası Afrin operasyonuna değindi. Suriye'de YPG kontrolündeki bölgeden yapılan taciz ateşlerini hatırlatan Yıldırım, "Yapılan saldırıların, karşılıksız kalmayacağını cümle alem bilmelidir" dedi.

binali yıldırım.jpg

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, bugün partisinin Niğde ve Aksaray'daki il kongrelerinde konuştu.

Yıldırım'ın gündeminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "Bir haftaya görecekler" diye sinyalini verdiği Afrin'e olası operasyon vardı.

Aksaray İl Kongresi'nde konuşan Yıldırım, isim vermeden YPG/PYD'ye verdiği destek üzerinden ABD'yi eleştirdi.

Yıldırım,  "Unutmayalım dış güçler ülkemiz üzerindeki emellerinden vazgeçmediler, vazgeçmeyecekler. Bugün iplerini ellerinde tuttuğu Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'deki, Kobani'deki, Ayn el Arab'daki terör grupları ülkemizi taciz ediyor, saldırıda bulunuyor" ifadelerini kullandı.

"Ama şunu herkes iyi bilmelidir ki Türkiye'ye karşı yapılacak her saldırı ister içerden ister dışardan olsun misliyle karşılık bulacaktır" diyen Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bu ülkenin huzurunu bozmak isteyenlere fırsat verilmeyecektir. Suriye'de terör yapılanmasına izin vermeyeceğiz. Tehdit nereden gelirse gelsin anında karşılık vereceğiz. Bizim terörle mücadelemiz küresel barış içindir. Türkiye'nin emniyeti, barışı aynı zamanda Suriye'nin Irak'ın bütün komşularının barış ve kardeşliği demektir. Suriye'deki YPG yapılanmasını destekleyen emperyalistler bu bölgede gözyaşlarının acıların son bulmasını istemiyorlar."

"KARŞILIKSIZ KALMAYACAK"

Niğde 6. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasında da benzer mesajlar veren Yıldırım, "Türkiye'nin güney sınırlarından ülkemize, insanımıza yapılan saldırıların, tacizlerin elbette karşılıksız kalmayacağını cümle alem bilmelidir" dedi.

Yıldırım, "Bu ülkeye içeriden ve dışarıdan terör marifetiyle zarar vermek isteyenler, misliyle karşılığını alacaktır" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NA EGE ADALARI YANITI

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Benim sözüm var, adaları geri alacağım" dediğini ve "Adalar bizim mi, Yunanistan'ın mı?" diye sorduğunu belirterek, "Sen o soruyu bize soracağına git de zamanında bu adaları teslim edenlere sor. Bu adalar ne zaman teslim edildi oraya? Onun hesabını git de bu adaları onlara teslim edenlere sor. Ağzımı açtırma bak, konuştum mu altından kalkamazsın" dedi.

Terörle mücadeleyi yalnızca teröristle mücadele olarak görmediklerini söyleyen Yıldırım, "Terörle mücadeleyi sadece güvenlik tedbirleri olarak da görmüyoruz. Hukuk temelinde vatandaşlarımızın haklı taleplerini karşılamak için büyük çaba sarf ediyoruz. İnsanlarımızın refahını daha da artırmak, bölgesel kalkınma farklarını ortadan kaldırmak için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde terörün mağdur ettiği vatandaşların yaralarının sarılmaya devam ettiğini belirten Yıldırım, "Terörle mücadelemizin ardından yerle bir olan, çukur siyasetiyle adeta harabeye dönen illerimizi, ilçelerimizi yeniden inşa ederek, 26 binden fazla konutu yeniden yapıp orada vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Bütün sosyal alanları, alt yapılarını, yollarıyla sularıyla caddeleriyle yeniden yapıyoruz." dedi.

Kayyum atanan belediyelerin bölgede güzel hizmetler yaptığına dikkat çeken Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar kayyum atanan 90'dan fazla belediyede 2,5 milyar lira yatırım yapılarak, o bölgelerin, illerin, ilçelerin bütün alt yapısı yenilendi. Hem bu yatırımı yapıyor hem de bu belediyelerin borçlarını da ödüyor. Aynı zamanda daha önceki belediyeler maalesef aldıkları paraları hizmet için harcamadıkları gibi Ankara'dan gönderilen paraları dağa, teröristlere daha fazla insan öldürmesi, daha fazla kaos çıkarması için aktardılar. Bugüne kadar bu belediyelerin biriktirdiği borç miktarı, 4 milyar liranın üzerine çıkmıştır."

"TERÖRLE MÜCADELEDE KAZANAN MİLLET OLDU"

Bölgedeki vatandaşların teröre lanet okuduğunu, terörle arasındaki mesafeyi gittikçe artırdığını söyleyen Yıldırım, "Terörle mücadelede kazanan millet oldu. Biz güvenlik ve özgürlüğün dengesini sağlayan bir mücadele içindeyiz. Biz bölgesel kalkınma farklarını en aşağıya indirirken bütün gücümüzü vatandaşımızdan aldık." dedi.

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin her zaman güçlü iktidara, istikrar ve güvene ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "İşte 15 yıldır yaptığımız da budur. İnşallah AK Parti, bugüne kadar kazandığı tecrübeyle yaptığı hizmetlere önümüzdeki on yıllarda Türkiye'nin hedeflerini bir bir gerçekleştirecek ve ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine hep birlikte çıkaracağız." diye konuştu.

"TÜRKİYE İTTİFAKLA GÜCÜNÜ BİRLEŞTİRMEYE DEVAM EDECEK"

Türkiye, milli mutabakatla, ittifakla gücünü birleştirmeye, büyümeye devam edecektir. Başkalarının yıkıcı ve eleştiri dolu eylemleri, bizi asla yolumuzdan çevirmeyecek.

"ONLARIN YAPACAĞI ANCAK MAKETTİR"

CHP'li bir milletvekilinin, tamamlanamadığı gerekçesiyle Niğde Havaalanı arsasına, "Niğde" adlı dev uçak maketi yerleştirmesini hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Evvelsi gün de gelmişler Niğde'de uçak maketi açmışlar. Onların yapacağı makettir, başka bir iş yapamazlar. Onlar ne havaalanı, ne bölünmüş yol, ne de hızlı tren yapabilir, ancak oyuncaklar yapabilirler. Oyuncaklarla da oynamaktan başka hiçbir şey yapamazlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihine bakın, hizmet ne zaman yapılmış? Hep sağ iktidarlarda yapılmış. 1950'de, 1980'de, 1990'da koalisyonlar dönemi gelmiş, istikrar bitmiş; darbe, vesayet girişimleriyle Türkiye 10 yılı tüketmiş, meteliğe kurşun atar hale gelmiş ve sonunda bir yağız delikanlı çıkmış, 'Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.' demiş, kutlu yürüyüşü 80 milyon vatandaşımızla başlatmış. Son 15 yılda AK Parti iktidarıyla Türkiye şaha kalkmış. Bir Türkiye üç Türkiye olmuş, milli gelir 3, ihracat 4 kat artmış ve Türkiye 21. sıradan dünyanın 17. büyük ülkesi haline gelmiş. Satın alma gücüne göre dünyanın 13. ülkesi haline gelmiş. İşte Türkiye'yi bu noktaya getiren iktidar AK Parti iktidarıdır. O iktidarın mensupları da ak kadrolardır, sizlersiniz. Sizlerle gurur duyuyoruz."

Sayfa Yükleniyor...