Başbakan'a gençlerden mektup

19 Mayıs nedeniyle Greenpeace gençlik ekibi Başbakan Erdoğan'a bir mektup gönderdi...

Haberler 19.05.2011 - 16:09

Başbakan'a gençlerden mektup

Greenpeace gençlik ekibinin mektubu şöyle:

Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,

'de yıllardır sonu gelmeyen bir nükleer tartışması süregeliyor. 25 yıl önce meydana gelen Çernobil felaketinden sonra yaşananların, bugün Fukuşima sonrası tekrarlandığını görüyoruz. Fukuşima sonrasında tüm dünyada hükümetler nükleer enerji planlarını tekrar gözden geçirirken, Türkiye’nin Akkuyu nükleer santrali planlarını hızla devam ettirmesi bizleri geleceğimiz adına endişelendiriyor. Bizler geleceğimizin tehlikeli, pahalı, kirli enerji kaynaklarına emanet edilmesini istemiyoruz.

Nükleer santraller eskidikçe daha da tehlikeli hale gelir. Kurulması planlanan bir nükleer santral asıl biz gençleri ve bizden sonraki neslin yaşamını etkileyecek. Bizler geleceğini önemseyen gençler olarak size, Meclise ve Enerji Bakanımıza sesleniyoruz: Geleceğimizi koruma altına alın, bizi nükleer santral tehlikesi ile yaşamak zorunda bırakmayın. Lütfen politik önceliği “yenilenebilir enerjiler ve enerji verimliliğine” tanıyın.

Tüm bunların yanında Türkiye halkı son yapılan araştırmalarda nükleer enerjiye karşı olduğunu gösterdi. A&G’nin son kamuoyu araştırması bugün bir referandumun yapılması halinde Türkiye halkının %64’ünün nükleer enerjiye hayır diyeceğini gösteriyor.

Avrupa Yenilebilir Enerji Birliği (EREC) ve Greenpeace iş birliği ile hazırlanan Enerji [D]evrimi Raporu Yapılan araştırmalar Türkiye’nin büyüyen enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinden daha düşük maliyetle sağlanabileceğini ortaya koyuyor.

Başbakan Erdoğan’ın, gençlerden oluşan bir grubun nükleer enerji üzerine taleplerimizi dinlemesini rica ediyoruz.

Bizler karanlık, tehlikeli, güvenilmez ve korku dolu bir gelecek değil, aydınlık ve temiz bir gelecek istiyoruz. Yapmak istediğimiz görüşme ülkemiz ve tüm dünya için ertelenemez ve hayati bir talep olarak değerlendirilmesini arz ederiz.

Saygılarımızla,

Greenpeace Akdeniz Gençlik Ekibi

Sayfa Yükleniyor...