Başbakan'dan ABD'li komutanın ziyaretine ilişkin açıklama

Başbakan Yıldırım, Çankaya'da ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'u kabul etti. Görüşmede Yıldırım'ın "Gülen'in iadesi konusunda beklentimizi yineliyoruz" dediği, Dunford'un ise darbe girişimini "en güçlü şekilde" kınadığı belirtildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.08.2016 - 21:32

Başbakan'dan ABD'li komutanın ziyaretine ilişkin açıklama

Başbakan Binali Yıldırım'ın, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph F. Dunford ile görüşmesinde, FETÖ'nün yönlendirmesiyle 15 Temmuz'da vuku bulan darbe girişiminin Türk demokrasisi ve Türk milletine bugüne kadar yönelen en büyük tehdit olduğunu, devletin ve milletin bu süreçten güçlenerek çıktığını ifade ettiği, 'nin müttefiki ABD'nin, bu terörist darbe girişimine karşı tutumunu açık ve kararlı biçimde sergilemesinin önem taşıdığını vurguladığı bildirildi.

Başbakanlık kaynakları, Başbakan Yıldırım'ın, Çankaya Köşkü'nde, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

Görüşmede, Başbakan Yıldırım'ın FETÖ'nün yönlendirmesiyle 15 Temmuz'da vuku bulan darbe girişiminin Türk demokrasisi ve Türk milletine bugüne kadar yönelen en büyük tehdit olduğunu, devletin ve milletin bu süreçten güçlenerek çıktığını ifade ettiği, Türkiye'nin stratejik ortağı ve müttefiki ABD'nin, Türk milleti ve demokrasisine yönelik bu terörist darbe girişimine karşı tutumunu açık ve kararlı biçimde sergilemesinin önem taşıdığını vurguladığı bildirildi.

Yıldırım'ın, darbe girişimine iştirak eden unsurlara karşı yürütülen soruşturma sürecinde demokratik hukuk devleti ilkelerine bağlı kalındığını belirterek, ABD'de bulunan terörist örgüt lideri Fetullah Gülen ve FETÖ mensuplarının en kısa sürede Türkiye'ye iadesi konusundaki beklentilerini yinelediği ifade edildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, yeni atamalar ve düzenlemelerle, görev ile sorumluluklarını tam kapasiteyle yerine getirdiğini vurgulayan Yıldırım'ın bu çerçevede başta PKK ve IŞİD ile mücadele alanında olmak üzere, ABD ve diğer müttefiklerle işbirliğinin kesintisiz sürdürüldüğüne işaret ettiği aktarıldı.

Başbakanlık kaynakları, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakanımız ayrıca, Suriye'deki duruma ilişkin olarak, başta PKK/PYD/YPG faaliyetleri olmak üzere, hassasiyetlerimizi bir kez daha ABD tarafının dikkatine getirmiştir. Sayın Başbakanımız Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ilişkilerin çerçevesinin, bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrara yönelik risk ve tehditlerle mücadelede her türlü sınamayı aşacak güçlü bir iradeyi kapsadığına inandığımızı, ABD yönetiminin bu yönde gereken adımları atmakta tereddüt göstermemesini beklediğimizi de belirtmiştir."

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'un da görüşmede, 15 Temmuz'daki menfur terörist darbe girişimini en güçlü şekilde kınadığını, bu ziyareti, ülkesinin Türk hükümeti ve milletiyle dayanışmasını göstermek amacıyla gerçekleştirdiğini, ABD'nin Türkiye'deki demokratik sisteme desteğinin tam olduğunu ve ABD makamlarının, Türk makamlarıyla işbirliğinin askeri alanda olduğu gibi diğer tüm alanlarda da devam edeceğini ifade ettiği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...