Başbakan'dan İmralı açıklaması

Başbakan Erdoğan, Libya Başbakanı Zeydani ile görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenlendi. Erdoğan, İmralı'ya gidecek heyetle ilgili kararın bugün açıklanacağını söyledi. Zeydani ise Libya'daki işlerini yarım bırakan Türk müteahhitlere, geri dönmeleri için, ödeme güvencesi vereceklerini söyledi.

Haberler 20.02.2013 - 19:13

Başbakan'dan İmralı açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Libya Başbakanı Ali Zeydani'la görüştü.

Başbakanlık'ta yapılan görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenlendi.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin değerlendirildiği toplantı sonrası Erdoğan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, BDP'nin İmralı'ya gitmek üzere Adalet Bakanlığı'na sunduğu isimler ile (BDP'nin isim listesi) ilgili kararın yarın (bugün) açıklanacağını söyledi.

Erdoğan, "Bu akşam (dün) bakanımızla bir araya geleceğiz, isimlerin değerlendirmesini yapacağız. Ondan sonra Adalet Bakanımız yarın (bugün) kararı açıklar" diye konuştu.

'CHP AYNAYA BAKSIN'
BDP heyetinin Karadeniz turu sırasında önce Sinop ardından da Samsun'da çıkan olaylara değinen Erdoğan, AK Parti'yi suçlayan CHP'yi eleştirdi.

Erdoğan, şunları söyledi:

"CHP'nin bu tür şeyleri söylemesi mümkündür. Kayıtlar, Sinop'ta kimlerin olduğunu ortaya koyuyor. Bugün de yazılı medyada CHP'li Sinop Belediye Başkanı'nın da işin içerisinde olduğu ifade ediliyor.

Bizler seçilmiş milletvekillerine karşı yapılan eylemlerin doğru olmadığını açık bir şekilde ifade ettik. İster beğenin ister beğenmeyin, milletvekilidirler ve yasalar çerçevesinde kendilerine nerede ne yapılması gerektiği bildirilmiştir.

Biz öğretmen evinde onları ağırlayacak kadar, ev sahipliğinin en güzelini yaptık. Samsun'da ise İçişleri Bakanım valiye verdiği talimatla, onlara ilgi ve gereken yardım yapılmıştır.

Fakat gerek Sinop'ta gerek Samsun'da tepkiler olunca Ankara'ya dönme kararı aldılar. Olayın tamamı budur. Bunu kalkıp da AK Parti'ye havale etmeye yeltenen CHP yetkilisi aynaya bakmalıdır.

Belli ki aynadan uzak kalmış. Bunların durumu budur, belgelidir. Hepsi şu anda İçişleri Bakanlığımızın, emniyetin ve istihbaratın kayıtlarındadır."

TÜRK MÜTEAHHİTLERE GÜVENCE
İki liderin görüşmesinde, devrim sürecinde projelerini yarım bırakarak Libya'dan ayrılmak zorunda kalan Türk firmalarının hak ediş ve tazminlere yönelik çalışmalar da ele alındı.

Erdoğan'la ortak basın toplantısında konuşan Libya Başbakanı Ali Zeydani, devrim sırasında işlerini yarım bırakan Türk şirketlerinin tekrar Libya'ya dönmesini istedi.

Dönüş için de sözkonusu şirketlerin Libya'da kalan hakedişlerinin yüzde 50’sini ödeme teklifi yapan Zeydani, geri kalan kısmın da işlerin tamamlanmasıyla iki parça halinde ödeneceği güvencesini verdi.

Başbakan Erdoğan da araç ve gereçleri tahrip edilen firmalara ilgili mağduriyetlerin giderilmesini ve kısa zamanda yarım kalan işlerin tamamlanması için Libya'ya dönüş güvencesi verilmesini istedi.

Sayfa Yükleniyor...