Başbakan Süleymah Şah operasyonunun adını açıkladı: ŞAH FIRAT

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gece yarısı Suriye sınırları içine yapılan Süleyman Şah operasyonuyla ilgili ayrıntıları önce Twitter hesabından sonra canlı yayında açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr 22.02.2015 - 11:19

Başbakan Süleymah Şah operasyonunun adını açıkladı: ŞAH FIRAT

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile kameraların karşısına geçti.

Açıklamasına türbe ile ilgili tarihi bilgiler vererek başlayan Davutoğlu, Suriye savaşının çıkmasının ardından birçok tedbir alındığını ve her türlü çalışma yapıldığını anlattı.

KARAR GEÇEN HAFTA ALINDI

Son dönemde TSK'nın bir operasyon görüşü üzerine hükümetin karar verdiğini ve hazırlıkların geçen hafta başladığını belirtti. 

Dün gece saat 21.00'da harekatın başladığını anlatan Davutoğlu, bir grup askeri personelin Eşme'den birkaç dakika sonra da bir zırhlı birliğin Suriye'ye sınırına geçerek türbedeki naaşların gömüleceği yeni yerde güvenlik önlemi aldığını belirtti.

100 ARAÇ 572 ÖZEL ASKER

Eşzamanlı operasyona 100 askeri aracın katıldığını açıklayan Başbakan diğer ayrıntıları ise şöyle ifade etti:

"39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ve 572 personelle Suriye'ye girilmiştir. Takriben 00.30, yani yarımda birliklerimiz, Süleyman Şah Saygı Karakoluna ulaşmışlardır."

DİNİ TÖREN YAPILDI

Daha önceden yapılan hazırlıklar doğrultusunda türbede nakli kubur yani naaşların yerinin değiştirilmesi için dini bir tören de yapıldığını dile getiren Başbakan Davutoğlu, değerli eşyalar da dahil değerli hiçbir unsun geride bırakılmadığını açıkladı.

Bu işlemlerin ardından karakol ve türbenin imha edildiğini kaydeden Davutoğlu, bu işlemlerin 04.45'te sona erdiğini anlattı.

06.03'TE TAMAMLANDI

TSK'nın son unsurlarının 06.03'te sınırlarına tamamen girdiğini sadece Eşme bölgesindeki yeni türbeyi korumak için bazı unsurların Suriye sınırlarında kaldığını da vurguladı.

MÜTTEFİKLERE HABER VERİLDİ

Davutoğlu, kararın Ankara'da alındığını ve hiçbir yerden izin alınmadığını ancak tüm müttefiklere haber verildiğini açıkladı:

Bu süreç içinde başta Özgür Suriye Ordusu ve bütün taraflar olmak üzere herhangi bir sivil kayıp olmaması için koalisyon güçlerine operasyon başladıktan sonra veya o süreç esnasında gerekli bildirimlerde bulunulmuştur. Zaten koalisyon güçlerinin sürekli bir hava harekatı olduğu için bu koordinasyon kaçınılmaz bir şekilde yaşanmıştır."

Başbakan'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamalar ise şöyle:

"Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir. 

Bugüne kadar büyük bir onur ile görev yapan Süleyman Şah Saygı Karakolu personeli de TSK’nın Şah Fırat operasyonu ile yurda dönmüşlerdir.

Süleyman Şahın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesinde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış bayrağımız göndere çekilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman personelini bir kez daha tebrik ediyorum.
Her türlü riski barındıran çatışma ortamında Suriye toprakları içesinde gerçekleştirilen bu son derece başarılı operasyon nedeniyle... "

Dün gece yarısı başlayan operasyonu Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Karargahı'nda komutanlarla birlikte yönetmişti.

Sayfa Yükleniyor...