Başbakan Binali Yıldırım: Aşırı tepkiler vermekten kaçınalım

Darbe girişimi sırasında bildiri okunan TRT'yi ziyaret eden Başbakan Yıldırım, bu girişimin tüm orduya mal edilemeyeceğini belirterek vatandaşlara çağrı yaptı. Yıldırım, ""Sakin olalım, aşırı tepkiler vermekten kaçınalım" diye konuştu.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 17.07.2016 - 15:04 | Son Güncelleme : 17.07.2016 - 21:25

Başbakan Binali Yıldırım: Aşırı tepkiler vermekten kaçınalım

Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimi sırasında zorla bildiri okunan TRT'yi ziyaret etti.

Binali Yıldırım, darbe girişiminin sonuçsuz kaldığını bildirdi.

Yıldırım bundan sonra vatandaşlar için yapılacak şeyin gündelik yaşamlarına devam etmelerini söyledi.

Başbakan, vatandaşların gündüz normal hayatlarına devam etmelerini, akşam ise demokrasi nöbetine ve şölenine devam etmesi gerektiğini belirtti. 

Yıldırım "Darbe devam ediyor algısı yaratanlara karşı bunlar aslı astarı olmayan haberlerdir" diye konuştu.

Ekonominin de bu darbeden etkilenmediğini söyleyen Başbakan, bankacılık sisteminin işlediğini İstanbul Borsası'nın çalışmalarına devam ettiğinin altını çizdi.

Yıldırım, sokaktaki vatandaşların, TSK mensubu askerlere karşı soğukkanlılığı yitirmemeleri gerektiği çağrısını yaptı.

Yıldırım, "Sakin olunsun, aşırı tepkiler vermekten kaçınalım. Silahlı kuvvetlerimizi rencide edecek itibarını sorgulayacak hiçbir davranışta bulunmayalım" dedi.

Başbakan Yıldırım, "Bu darbenin geri püskürtülmesinde en büyük görev istikrarlı tutumuyla Sayın Cumhurbaşkanımızdadır dedi.

Binali Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: 

"Bir daha milletin iradesini kimse görmezden gelemeyecek. Dış güçlerin sırtını sıvazladığı bölücü terör örgütünün destekçilerini de unutmayacağız. Bir kez daha söylüyorum; bu olay ordumuza mal edilemez, ordumuzun kademe komutanlarına mal edilemez. Bu ordu içerisindeki bir grubun kalkıştığı bir iştir. Çünkü bizim ordumuz peygamber ocağı denilen bir ordudur. Ordumuz bir yandan bunlarla mücadele ederken, bir yandan Güneydoğu'da mücadele etmektedir. Onların morallerini bozacak hiçbir olaya asla ve asla mahal vermememiz lazım.

Gelin bu meydanları çapulculara bırakmayın. Çağrımıza verilen o muhteşem cevap darbenin önlenmesinde en büyük gücümüz olmuştur. Ülkemiz için bayrağımız için çocuklarımızın geleceği için hayatını kaybeden sivil şehitlerimize, polis şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum."

Sayfa Yükleniyor...