Başbakan’ı da dinlemişler

Aydınlık dergisinde yapılan aramalarda Başbakan Erdoğan’ın bazı iş adamlarıyla yaptığı  görüşmelerin kayıtlarının bulunduğu iddia edildi.

20.10.2009 - 09:48

Başbakan’ı da dinlemişler

Son sayısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında yapıldığı öne sürülen telefon konuşmalarını yayımlayan Aydınlık dergisine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla yapılan aramalarda bazı dökümanlar ile çok sayıda CD’ye el kondu.

Ayrıca Aydınlık dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım ile Ulusal TV kanalının İstihbarat Şefi Ufuk Akkaya’nın evlerinde de arama yapıldı.

El konulan CD'ler içinde Erdoğan'ın bazı telefon konuşmalarının kayıtları olduğu öne sürüldü.

1999-2004 yıllarını kapsadığı ifade edilen telefon görüşmeleri ses kayıtlarının içinde, Erdoğan’ın danışmanı Cüneyd Zapsu’nun görüşmelerinin de yer aldığı ifade edildi.

Zapsu’nun, görüşme yaptığı kişinin BM’nin eski Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto olduğu söyleniyor.

Bulunduğu iddia edilen telefon görüşmelerinin yapıldığı dönemin, Ergenekon tutuklusu eski Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün aktif görev yaptığı dönem olduğu na dikkat çekiliyor.

Aydınlık dergisi ve Ulusal Kanal’ın aranması üzerine İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, “Erdoğan’a, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la Annan Planı referandumundan sonra yaptığı öne sürülen bir telefon konuşmasıyla ilgili soru sorduk. Sayın Erdoğan’dan cevap alamadık ama, Ergenekon savcılarından bir cevap aldık” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...