MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında milletvekillerine seslendi.

Başkanlık tartışmalarına değinen Bahçeli, "Başbakan Erdoğan, meşruti monarşinin tekrar kurulmasını ve kendisini de seçilmiş sultan olmasını beklemekte ve bunun için gayret göstermektedir" diye konuştu

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları şöyle:

"Türkiye’nin kaderi adeta Başbakan Erdoğan’a bağlanmıştır. Türk milletinin sanki Başbakan Erdoğan’dan başka şansı ve seçeneği kalmamıştır.

Varsa da, yoksa da bu siyaset simasının ne olacağı, hangi makam ve sistemle istismarlarını sürdüreceği konusu her meselinin üzerine çıkmıştır.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sunulan başkanlık sistemi teklifi demokrasi vasıtasıyla tek adamlığın ön hazırlığı olarak kabul edilmelidir. Zira söz konusu sistemin gündeme taşınan özelliklerine baktığımızda başka bir yorum yapma ihtimalimiz gerçekten de bulunmamaktadır. Öyle ki, önerilen sistem, başkanlık modelinin aslına ve ruhuna aykırılıklarla doludur.

Birinci olarak, AKP’nin projelendirdiği bu modelde, başkana genel siyasetin yürütülmesinde ihtiyaç duyduğu konularla ilgili başkanlık kararnamesi çıkarma yetkisi verilmektedir ki, bu da çok ciddi sorunlara yol açabilecektir.

'ÖNERDİĞİ SİSTEM LATİN AMERİKA'DA VAR'
Mesela ABD başkanlarına, Kongre'yi anlamsız ve fonksiyonsuz kılacak kararname çıkarma yetkisi verilmemiştir. Bunun tek istinası ise Latin Amerika ülkelerindeki yönetim modelleridir.

İkinci olarak, AKP’nin başkanlık sistemi düşüncesinde, başkan büyükelçileri, yüksek mahkeme üyelerini atama yetkisine TBMM’ne takılmadan sahip olacaktır.

Üçüncü olarak ise, başkanın parlamentoyu hiçbir gerekçe yokken feshetmesi söz konusudur.

'AMAÇ REJİM DEĞİŞİKLİĞİ'
Şayet Başbakan Erdoğan başkanlık makamına oturursa, istediği an ve fırsatta seçimleri yenilemeye karar verebilecektir. AKP’nin başkanlık sisteminden maksadı demokrasi veya yönetimde etkinlik ve verimlik değildir. Buradaki gizli niyet ve amaç yönetim modeli adı altında rejim değişikliğidir.

Başbakan Erdoğan, meşruti monarşinin tekrar kurulmasını ve kendisini de seçilmiş sultan olmasını beklemekte ve bunun için gayret göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti 89 yıl sonra eskiye, geriye ve denenmişe kafayı takan bir maceraperest müsrif siyasetçi tarafından tehdit edilmektedir. Sormak lazımdır ki, parlamenter sistemin neyi ve hangi yönü Başbakan’ı rahatsız etmektedir?"