'Başbakan'ın çaresizliği ağırıma gitti'

Kılıçdaroğlu katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan'ın 'uçak krizi'yle ilgili yaptığı konuşmayı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Başbakanı çaresizlik içinde görmek ağırıma gitti" dedi.

28.06.2012 - 02:02

'Başbakan'ın çaresizliği ağırıma gitti'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Suriye politikasını sert bir dille eleştirdi.

Uçak krizinin ardından yapılan açıklamalarda dikkatli davranılmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, 'Başbakanı çaresizlik içinde görmek ağırıma gitti' dedi.

Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında konuya ilişkin sözlerini eleştiren Kılıçdaroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nı çaresizlik içerisinde görmenin ağırına gittiğini" söyledi.

Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

"Sayın Başbakan sen şunu, şunu yaparım dedin. Bayın Başbakan'ın dün grup toplantısında yaptığı konuşma neydi? Bütün dünya izleri ne oldu orada? Bir çaresizlik ifade ediliyor orda bir çaresizlik.

NATO ne yapacak orda? NATO'ya üye olmasaydık bile NATO aynı şekilde açıklama yapacaktı. Türkiye hiç bir ülkenin içişlerine doğrudan müdahale etmesin. Bundan vazgeçsin. Biz bu tür olayları istemiyoruz. Kendi içlerinde sorun varsa sorunu çözerler."

'SURİYE ÖZÜR DİLEMELİ'
Savaştan yana olmadığının altını çizen Kılıçdaroğlu, Suriye'nin Türkiye'ye tazminat ödemesi gerektiğine işaret etti.

Kılıçdaroğlu, ''Türkiye, uluslararası hukuk bağlamında söylüyorum, bu arenada ciddi bir mücadele verirse istediği sonuçları alabilir. Suriye'nin çıkıp resmen Türk halkından özür dilemesi lazım. Uluslararası hukukun gerektirdiği tazminatı ödemesi lazım'' diye konuştu.

KONU MYK'NIN GÜNDEMİNDE
Konu dün yapılan CHP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında da ele alındı.

Kılıçdaroğlu’nun sürece dair kurul üyelerine bilgi verdiği toplantının ardından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada olayda iktidarın sorumsuz ve yanlış bir dış politika yürüttüğü vurgulandı.

Parti sözcüsü Birgül Ayman Güler, tarafından yapılan açıklamada özetle "Uçağımızın düşürülmesi ile gelinen nokta, iktidarın sorumsuz ve yanlış dış politikasını tüm yönleriyle gözler önüne sermektedir, komşularla sıfır sorun diye başlayan bir dış politika Türkiye’yi komşularıyla sıcak savaşın kapısına dayandırmıştır" denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...