Başbakanlık Konutu'nda liderler zirvesi

Başbakan Yıldırım, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Bahçeli ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. 3 saat süren görüşmenin ana gündem maddeleri Gaziantep saldırısı, terörle mücadele ve yeni anayasa paketiydi.

NTV Haber 22.08.2016 - 10:28 | Son Güncelleme : 22.08.2016 - 15:28

Başbakanlık Konutu'nda liderler zirvesi

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi Başbakanlık Konutu'dan ağırladı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından üçüncü kez buluşan liderler, bu kez ayrı ayrı değil birlikte görüştü.

Başbakanlık Konutu'na önce Bahçeli, ardından Kılıçdaroğlu geldi. Başbakan Yıldırım iki lideri de konutun kapısında karşıladı.

Zirve 3 saat sürdü. Görüşmenin en önemli gündem maddesi terördü. Görüşmede Gaziantep, Elazığ ve Van'daki terör saldırıları ele alındı.

Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye eldeki son verileri aktardı, muhalefet liderlerinin ise yazılı açıklamalarla verdikleri desteği sözlü olarak yinelediği öğrenildi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre görüşmede, HDP'nin adının terör örgütüyle beraber anılmaması için PKK'ya karşı net tavır alması gerektiği ifade edildi.

Başbakan Yıldırım Fetullahçı Terör Örgütü'yle (FETÖ) mücadele konusunda da liderlere bilgi verdi.

Zirvenin bir başka önemli konu başlığı ise mini anayasa çalışmasıydı. Üç siyasi parti temsilcisinin yaptığı beş toplantıda uzlaşılan maddeler, bir kez de liderler tarafından değerlendirildi.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler de görüşmenin gündeminde yer aldı.

Başbakan, kararnameler ve uygulamalarına ilişkin bilgi paylaştı. Muhalefet liderlerinin ise bazı uygulamalardaki endişelerini dile getirdiği öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...