Başbakanlık'ta sürpriz zirve

Başbakan Yardımcısı Arınç’a suikast iddialarıyla ilgili 'Özel Kuvvetler'e baskın düzenlenerek 8 askerin gözaltına alınmasının ardından Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Başbakanlık’a gelerek Erdoğan ile üç saat görüştü.

Haberler 26.12.2009 - 13:09

Başbakanlık'ta sürpriz zirve

Milli Güvenlik Kurulu'na (MGK) hazırlık toplantısı öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sabah saatlerinde Başbakanlık Resmi Konutu'na geldi.

Toplantıya MGK üyesi bakanların gelmesi bekleniyordu ki, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner’in araçları sürpriz bir şekilde resmi konuta giriş yaptı.

Orgeneral Başbuğ'un resmi konuta girişi sürprizdi, çünkü Org. Başbuğ iki gün önce Başbakan Erdoğan'la 2 saat süren haftalık olağan görüşmesini yapmıştı.

Org. Başbuğ ve Başbakan Erdoğan Pazartesi günkü MGK’da yeniden biraraya gelecekti.

Özel Kuvvetler Komutanlığı'na yapılan baskının ardından gerçekleşen 3 saatlik görüşmede bu konunun ele alınmış olması ihtimali işte bu yüzden ağırlık kazandı.

Başbakan Erdoğan, Org. Başbuğ ve Org. Koşaner'in üçlü görüşmesi tam üç saat sürdü.

BAŞBAKANLIK: İÇ VE DIŞ GÜVENLİĞİ GÖRÜŞTÜK
Görüşme sonrası Başbakanlık'tan yapılan açıklamada ise hükümet üyelerine suikast iddialarına ilişkin soruşturmayla ilgili herhangi bir bilgi yer almadı, "iç ve dış güvenlik konuları ele alındı" denildi.

AÇILIM SÜRECİ
Başbuğ ve Koşaner'in konuttan ayrılmasının ardından ise Başbakan Erdoğan, MGK üyesi bakanlarla biraraya geldi.

Toplantıda Mahmur Kampı’nın boşaltılması, Demokratik Açılım sürecinde yaşanan sıkıntılar ile sınır güvenliği ve kapatılan DTP'nin 7 belediye başkanının gözaltına alındığı KCK operasyonu değerlendirildi.

Toplantının ardından 45 dakika konutta çalışan Erdoğan, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile resmi konuttan ayrıldı.

'BAZI SUALLERE CEVAP VEREMEDİK'
Genelkurmay Başkanı Başbuğ, dün yaptığı açıklamada, şöyle konuşmuştu: "Belki bazı suallere cevap verememiş olabiliriz. Netice olarak bugün itibarıyla buna ilave edeceğimiz başka herhangi bir şey yok. Yeri geldiği zaman belki tamamlayıcı bilgiler verme durumumuz olabilir.''

'ÖZEL KUVVETLER'E BASKIN
Yaklaşık 10 gün önce Başbakan Yardımcısı Arınç’a suikast planladıkları iddia edilen iki asker gözaltına alınmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı, yaptığı açıklamada, Arınç'ın evinin yakınında yakalanan iki askerin, bilgi sızdıran bir askeri izlemek için orada bulunduğu belirtmişti.

Soruşturma kapsamında dün Seferberlik Tetkik Dairesi Ankara Bölge Başkanlığı’nda sözkonusu iki askerin çalışma odalarında arama yapıldı.

Sabaha kadar süren aramaların ardından 8 asker gözaltına alındı.

Sayfa Yükleniyor...