Başbakanlık'tan dünya basınına 'HDP' açıklaması

Başbakanlık'tan uluslararası basına yapılan basın duyurusunda, HDP'li vekillerin ifade vermeye gitmediği için gözaltına alındıkları belirtildi.

Haberler - ntv.com.tr 04.11.2016 - 10:26

Başbakanlık'tan dünya basınına 'HDP' açıklaması

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, HDP Eş Genel Başkanları ile birlikte 12 milletvekilinin gözaltına alınmalarına ilişkin, uluslararası basına yönelik bir duyuru yayınladı.

Duyuru şöyle:

"Hakkında suç isnadı bulunan bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra ifade vermek üzere mahkemelere çağrılan bazı HDP'li Milletvekillerinin bu çağrıya uymaması üzerine, savcılıklarca verilen talimatlar doğrultusunda gözaltı kararları uygulanıyor.

Polis ekiplerince ilk olarak HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması çerçevesinde daha önce çağrılmasına rağmen ifade vermeye gitmediği gerekçesiyle Ankara'daki evinde gözaltına alındı.

HDP'nin diğer Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır'da, HDP Milletvekili Süreyya Sırrı Önder de Ankara'da gözaltına alındılar.

Bilindiği gibi Savcıların ifade vermek üzere Adliye'ye çağırdığı kişilerin bu davete ısrarla uymayarak yasaları ihlal etmeleri durumunda sanıklar ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alınıyor.

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği Mayıs ayında, Büyük Millet Meclisi'nde 376 oyla, referanduma gerek kalmadan kabul edilmişti"

HDP'Lİ VEKİLLERE TERÖR OPERASYONU

Sayfa Yükleniyor...