Başbakanlıktan oyuncak istediler

Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla kurulan Başbakanlık İletişim Merkezi'ne Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce mesaj yağıyor.

Anadolu Ajansı 23.10.2009 - 12:56

Vatandaşların her türlü istek, şikayet, görüş, öneri ve ihbarını dikkate alan merkez, iletilen mesajları ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirirken, kişilerin istek ve şikayetleri de anında değerlendiriliyor.

BİMER'e 2009 yılında aylık 30 binin üzerinde başvuru yapıldığını bildiren yetkililer, 2008'de yaklaşık 218 bin başvurunun değerlendirildiği kaydetti.

BİMER'in her ay yayınlanan aylık faaliyet raporlarında yer alan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın çocuklara hediye ettiği oyuncaklardan alamadığını belirten bir vatandaş da başvuruda bulundu.

BİMER yetkilileri, vatandaşın talebini Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü'ne bildirdi. Özel Kalem Müdürlüğü de bu kişinin adresine bir adet oyuncağı postayla gönderdi.

MANZARAYI KAPATAN AĞACIN KESİLMESİNİ İSTEDİ
Kocaeli'nde oturan bir kişi, annesinin felç geçirdiğini ve üç yıldan beri camın önündeki manzarayı seyrettiğini belirterek, manzarayı kapatan selvi ağacının kesilmesini istedi.

BİMER yetkilileri, başvuruyu Kocaeli'nin Bekirpaşa Belediyesi'ne yönlendirdi. Belediyenin Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yaptıkları çalışmalar sonucu selvi ağacını budayarak, yaşlı kadının görüş mesafesini genişletti.

İLKOKUL DİPLOMASI  İÇİN BAŞVURDU
Ankara'nın Çankaya ilçesinde oturan Nuriye Malkoç, BİMER'i arayarak, ''Ana-Kız Okuldayız'' kampanyası çerçevesinde ilkokul mezunu olmak istediğini bildirdi.

BİMER yetkililerinin bilgi verdiği Başkent Halk Eğitim Merkezi Müdür Vekili Süleyman Soylu, Malkoç'un memnuniyet verici talebini değerlendirerek kendisini kursa kaydetti.

Halk Eğitim Merkezi'nde kursa giden Nuriye Malkoç, gösterdiği üstün başarı sonrası ilkokul diplomasına kavuştu.

OKULDA YAPACAKLARI MÜNAZARA İÇİN GÖRÜŞ SORDU
Okulda yapacakları münazarada ''İdam Cezası Kaldırılmalı'' tezini savunacaklarını belirten bir öğrenci, BİMER'e görüş sordu.

Başvurunun yönlendirildiği Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü'nde, öğrencinin sorularına yanıtı Daire Başkanı Hakim Zeki Yıldırım verdi. Cevap yazısında Yıldırım, çeşitli kanunlarda yer alan idam cezalarının 1984'ten beri TBMM tarafından onaylanmadığını hatırlatarak, 2002 yılında çıkarılan bir yasayla bu cezanın kaldırıldığını belirtti.

Yıldırım, idam cezasının caydırıcı olduğu tezinin de kesin olarak ispatlanmadığını kaydetti.

SİGARA İÇEN OTOBÜS ŞOFÖRÜNÜ ŞİKAYET ETTİ
Antalya'dan bir kişi BİMER'e gönderdiği başvuru mesajında bindiği 07 KM 883 plakalı özel halk otobüsü şoförünün, araç içerisinde sigara içtiğini belirterek şikayetçi oldu.

BİMER'in şikayeti yönlendirdiği Antalya Büyükşehir Belediyesi söz konusu şoför hakkında işlem yapıldığını belirterek, 10 gün çalışmadan men cezası verildiğini bildirdi.

YARDIM İSTEYEN KİŞİNİN GELİRİ
Konya'nın Ereğli ilçesinden Mukadder Oktem, ailesinden bir öğrencinin eğitim masrafları için BİMER'den yardım talebinde bulundu.

Başvuru üzerine inceleme yapan Ereğli İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Oktem'in kendi evinde, eşi ölen dul kızı ve torunu ile birlikte yaşadığını ayrıca aylık 480 TL maaş aldığını tespit etti. Kızının ölen eşinden emekli maaşı aldığını ve oğlunun da Diyarbakır'da veteriner olarak çalıştığını belirleyen vakıf görevlileri, Oktem'in üç adet büyükbaş hayvan sahibi olduğunu aktararak, ailenin yardıma muhtaç olmadığına dikkati çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...