Başbakanlık Basın Merkezi'nin (BBM) açıklamasında, TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Vekili ve eski BİLGEM Başkanı Hasan Palaz tarafından yapılan ve bazı basın yayın organlarında da yer alan açıklama ve buna istinaden yapılan haberlerde, bazı kurum ve kişileri hedef alan iddialarda bulunulduğu anımsatıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Gerçeğe tamamen aykırı olan bu iddialar, açıktır ki Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın TMK 10. Maddesi ile Görevli Başsavcı Vekilliğince yürütülen bir soruşturmayı etkilemeyi, soruşturmanın ciddiyetini zedelemeyi, kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi ve gerçek dışı bir algı oluşturmayı amaçlamaktadır.

Halen devam etmekte olan söz konusu soruşturma tüm gerçekleri açığa çıkaracaktır. İddialarla ilgili her türlü hukuki hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirterek, ileri sürülen iddiaların gerçek dışı olduğunu tekrar vurgulamakta yarar görüyoruz."

TÜBİTAK DA YALANLADI
TÜBİTAK'tan yapılan açıklamada ise, "Kurumumuza, Hasan Palaz'ın açıklamalarında iddia edildiği gibi anılan raporun değiştirilmesine yönelik herhangi bir talep gelmemiştir" ifadesine yer verildi.

Hasan Palaz, böcek raporu hazırlanırken, Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından raporda tahrifat yapmasının istendiğini ileri sürmüştü.