Başbuğ, Berk'i aracına çağırdı

2010 Kış Tatbikatı için Sarıkamış'a gelen Genelkurmay Başkanı, havaalanında Orgeneral Saldıray Berk'i makam aracına çağırdı ve kışlaya birlikte geçtiler.

Haberler 04.03.2010 - 14:09

Her yıl rutin şekilde geçen ve gündeme ancak askeri hedeflerin vurulduğu görüntülerle gelen Kış Tatbikatı, bu yıl tatbikatı yönetecek isim nedeniyle gündemin en tepesine yerleşti.


Erzincan iddianamesinde 1 numaralı şüpheli olarak terör örgütü liderliğiyle suçlanan 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'in yöneteceği tatbikat başlamadan önce Başbakan Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün tatbikatı izlemeye gitmeyeceği medyada yer aldı.

Bugün sabah saatlerinde önce Genelkurmay Başkanlığı, ardından Başbakan Erdoğan yaptıkları açıklamalarla komutanlar dışında zaten kimsenin tatbikatı izlemeye gitmeyeceğini duyurdu.

Bu şartlar altında Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçakla Kars’a indi.

Komutanları, 3. Ordu Komutanı ve Erzincan iddianamesinin 1 numaralı sanığı Orgeneral Saldıray Berk karşıladı.

Karşılamadan sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Saldıray Berk’i aracına davet etti ve  birlikte Kazım Karabekir Kışlası’na geçtiler.

Havaalanında olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekti ve özellikle Genelkurmay Başkanı ile Saldıray Berk’in birlikte görüntülenmemesi için çaba harcandı.

Komutanlar kışladaki öğle yemeğinin ardından tatbikatın yapılacağı Cumhuriyet Köyü’ne geçtiler.

Kış tatbikatının yapılacağı Sarıkamış’ta kar bulunmuyor. Allahu Ekber dağlarında yapılan Kış Tatbikatı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çetin kış şartlarındaki harekat yeteneklerini kanıtlaması açısından büyük önem taşıyor.

Sayfa Yükleniyor...