Başbuğ emekli mi oldu?

68 yaşına basan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un dünden beri hukuken emekli olduğu iddia ediliyor.

Haberler 30.04.2010 - 13:07

Başbuğ emekli mi oldu?

29 Nisan 1943 doğumlu olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ dün 67'nci yaşını doldururken, devlet memurluğu sıfatı da sona erdi.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, yaş haddi kuralı Askeri Personel Kanunu'nca düzenlenen Genelkurmay Başkanları, Emekli Sandığı'nda diğer askerler için uygulanan 1 Eylül istisnasına tabi değil.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 29 Nisan 2010 tarihi itibarıyla görev süresini doldurduğu ortaya çıktı.

Başbuğ'un dün itibariyle 67 yaşını doldurduğu için doğrudan emekliye ayrılması gerektiği kaydedildi.

Yaş haddi Askeri Personel Kanunu’nda ayrıca düzenlenen Başbuğ'un Emekli Sandığı Kanunu'nun diğer askerler için uygulanan "1 Eylül" istinasına tabi olmadığı aktarıldı.

MADDE NE DİYOR?
TSK Personel Kanunu 49. madde h fırkası: Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmış orgeneraloramiraller arasından Bakanlar Kurulu’nun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı’nca atanır ve (b) bendinde gösterilen miktarlar dışında tutulur.

Genelkurmay Başkanlığı’na atanan orgeneraloramirallerin yaş haddi 67 olup, bu görevde kalış süreleri 4 yıldır. Görevdeki kalış sürelerinin tespitinde, atanmış bulundukları yılın 30 Ağustos tarihi esas alınır. Genelkurmay Başkanının başka bir göreve atanması veya emekliye ayrılması, atanmasındaki usule göre yapılır. Genelkurmay Başkanlığı’nın boşalması halinde, en geç 45 gün içinde atama yapılır.

Sayfa Yükleniyor...