Başbuğ: Meclis’te DTP'yle olmamız şık değil

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, DTP nedeniyle Meclis’e gitmemediklerini belirterek, “Terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan bir siyasi partiyle bir arada bulunmamızın beklenmesi şık değil” dedi.

29.04.2009 - 16:19

Başbuğ: Meclis’te DTP'yle olmamız şık değil

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Karargahı’nda düzenlediği 'İletişim Toplantısı''nda soruları yanıtladı.

Orgeneral Başbuğ, ''ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyareti sırasında TBMM'de locadaki yerinizi almanız eleştirildi ya da bazı farklı yorumlar yapıldı. ABD Başkanı için komuta kademesi Meclis'e gitti ama başka zamanlarda gelinmiyor' diye. Bu konuya açıklık getirir misiniz?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Biz Türk Silahlı Kuvvetleri olarak hiçbir zaman ne Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ne Türkiye'deki siyasi partilerimizi protesto etmek vesaire, böyle bir şeyimiz olmaz, böyle bir ne durumumuz olur, ne düşüncemiz olur. Ancak Meclis içinde yer alan bir grup, siyasi parti olarak gözüküyor. Bu siyasi parti, terör örgütüyle olan ilişkisini, terör örgütüne bakışını açıklığa kavuşturmadan bizim onlarla aynı ortamda olmamız söz konusu değil.

Bu sabah 9 şehit veren bir kurumun komutanıyım. Onların da terör örgütüyle ilgili konuşmaları ortada, burada tekrarlamamıza da gerek yok. Orada keşke bir milletvekilinin konuşmasını burada ifade etmeseydiniz. Kendi partisinin başındaki başkan onu düzeltmeye kalktı. Zaten bir sorunumuz da o herşey ifade edilince olay daha karmaşık hale geliyor. Dolayısıyla bizim terör örgütüyle arasına mesafe koyamayan ve bunu da açıkça ifade edemeyen bir grupla aynı yerde bulunmamaya özen göstermemizi bütün Türk halkının anlayışla karşılayacağına yürekten inanıyorum.

Ayrıca ben Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komutanıyım. İşte bu grup, parti, terör örgütüyle hala bir mesafe koyamıyor ve bugün bir terör örgütü 9 personelimizin canını aldı. Şimdi benden bunlarla birarada bulunmamı beklemeniz şık değil. Kimse de beklemesin.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...